W kalendarzu podstawowych badań wiele osób umieszcza także badanie żył metodą Dopplera. Można je wykonać w każdym wieku i czasie. Nawet, jeśli nie dzieje się nic niepokojącego warto profilaktycznie poddać się badaniu. Obligatoryjne jest wtedy, gdy w kończynach dolnych tworzą się brzydkie żylaki, zatory żylne, zakrzepica lub stany zapalne nóg. To ewidentny sygnał, że nie ma na co czekać. Czy badanie to stanowi jakiekolwiek zagrożenie dla pacjentów?

Badanie przepływu żył – przygotowanie i procedury

Do badania żył nie trzeba przygotowywać się jakoś szczególnie. Dobrze jest założyć wygodne ubranie, które łatwo ściągnąć. Do badania pacjent rozbiera się od pasa w dół, pozostając w samej bieliźnie. Dopplerowskie badanie polega na poruszaniu się po nogach pacjenta od pachwin do kostek za pomocą fachowej głowicy. Ultradźwięki zamienianie są w zapis graficzny. Wyniki badania są dostępne od razu. Doppler żył to nieinwazyjna i bezbolesna metoda, więc nie wiąże się z nadmiernym stresem czy przykrymi wrażeniami.

Czy do badania żył może przystąpić każdy?

Większość osób poddawanych badaniom to osoby w starszym wieku, co zrozumiale, gdyż właśnie oni najczęściej zmagają się z chorobami i nieprawidłową drożnością żył. Nie ma tu jednak żadnych ograniczeń. Ponieważ badanie nie powoduje negatywnych skutków, mogą korzystać z niego nawet kobiety w ciąży.

Badanie żył – czy powinno być wykonywane na czczo?

Zdarzają się przypadki, gdy trzeba stawić się na badanie z pustym żołądkiem. Tak się dzieje, gdy u danego pacjenta występuje duże prawdopodobieństwo zakrzepów. Jeśli to się potwierdzi, będzie trzeba także wykonać USG jamy brzusznej. Właśnie dlatego pacjent powinien być przygotowany na taką konieczność i nie spożywać posiłków przed badaniem żylnym.

Dlaczego Badanie przepływu żył jest tak istotne?

Czasem poważne schorzenia długo nie dają żadnych objawów. Zdarza się tylko, że pojawiają się nieoczywiste symptomy, które przez nikogo nie są traktowane poważnie. Mogą to być skurcze łydek, uczucie ciężkich nóg, mrowienie lub drętwienie kończyn dolnych. Wielu ludzi nic sobie z tego nie robi, a do lekarza wybiera się dopiero, gdy sytuacja jest już ekstremalna. Właśnie dlatego lepiej profilaktycznie przebadać swoje żyły od czasu do czasu, by nie martwić się potem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ