Upadłość konsumencka cieszy się coraz większym zainteresowaniem osób, które mają problemy ze spłatą zobowiązań. Kłopoty te mogą wynikać z różnorodnych przyczyn, a liberalizacja przepisów w tym aspekcie powoduje, że do sądów wpływa coraz więcej wniosków. Jak jednak wygląda życie po przejściu przez procedurę — czy możliwe jest zaciągnięcie kredytu po upadłości konsumenckiej? Wyjaśniamy.

Na czym polega upadłość konsumencka?

Upadłość konsumpcja to procedura, która stanowi możliwość rozpoczęcia nowego życia bez ciążących zobowiązań. Jej głównym celem jest częściowe lub całościowe oddłużenie konsumenta, który jest niewypłacalny, czyli niezdolny do regulowania swoich zobowiązań  przez okres co najmniej 3 miesięcy. Jest to procedura, której może poddać się  osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej lub ta, która w ciągu ostatniego roku była obecna w rejestrach jako przedsiębiorca, ale doszło do zamknięcia firmy. Upadłość konsumencką tłumaczy adwokat Michał Hajduk, ponieważ jest to trudna i skomplikowana procedura. Chcąc skorzystać z tego typu sposobu na pozbycie się długów, dobrze jest poprosić o pomoc prawnika, który posiada wiedzę i doświadczenie w tym temacie.

Czy możliwe jest zaciągnięcie kredytu po upadłości konsumenckiej?

W Polsce nie obowiązują żadne przepisy, które uniemożliwiałyby zaciągnięcie kolejnego zobowiązania po ogłoszeniu upadłości i prawomocnym zakończeniu postępowania upadłościowego. Oznacza to, że nie ma zakazu udzielania kredytu przez bank byłemu upadłemu, a wzmianka o upadłości konsumenckiej nie przekreśla szans na uzyskanie kredytu. Nie należy jednak tego utożsamiać z prostą możliwością uzyskania gotówki, ponieważ udzielenie kredytu to bardzo złożony proces, którego przejście uzależnione jest od wielu zróżnicowanych czynników. Jednym z nich jest historia kredytowa przyszłego kredytobiorcy. Informacje związane z opóźnieniami w spłacie poprzednich zobowiązań, które wynosiły więcej niż 60 dni, przechowywane są w BIK przez okres 5 lat, a negatywna historia może być argumentem przemawiającym za nieudzieleniem kredytu. W BIK znajduje się także informacja o przebytej upadłości konsumenckiej.

Dodatkowo w procedurze weryfikacji wiarygodności banki pod uwagę biorą: wysokość dochodów uzyskiwanych przez wnioskodawcę oraz ich źródła, kwotę kredytu oraz czas kredytowania czy wielkość wkładu własnego.

Warto zaznaczyć, że niewskazane jest aplikowanie o kredyt w czasie trwania postępowania, ponieważ zgodnie z prawem upadły nie powinien podejmować czynności, które mogłyby negatywnie wpływać na jego zdolność do wykonania planu spłaty.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Banki wnikliwie badają sytuację oraz historię przyszłego kredytobiorcy przed udzieleniem mu zobowiązania należy pamiętać, że fakt, iż jest to złożony proces, przemawia także na korzyść kredytobiorcy — istnieje możliwość poprawienia swojej zdolności kredytowej, by nie być w oczach banku ryzykownym klientem. Warto jest zadbać o:

  • stałe źródło dochodów, awans i podwyżkę,
  • posiadane oszczędności,
  • nabycie umiejętności planowania wydatków i oszczędzania,
  • zaciągnięcie zobowiązania z drugą osobą o lepszej historii kredytowej.

Dobrym rozwiązaniem może być także odczekanie przepisowych 5 lat i wystąpienie z wnioskiem do BIK o usunięcie wzmianki o opóźnieniach w spłacie z akt.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ