Najlepsze dekoracje to takie, które nie przeszkadzają w codziennym uzytkowaniu wnętrza. Takie kryteria spełniają dekoracje ścienne, w tym fototapety i obrazy drukowane na zamówienie.

Dekoracja pokoju w mieszkaniu to temat, który dotyczy wnętrz już zamieszkanych i tych, które dopiero zamierzamy urządzić. W przypadku nowych mieszkań teoretycznie sprawa jest prosta, ponieważ wszystko możemy zaplanować: elementy wykończenia, meble, dodatki dekoracyjne Oczywiście pod warunkiem, że mamy zmysł estetyczny i sporo wyobraźni. W przeciwnym wypadku efekt może być niezadowalający, dlatego sprawa jest prosta tylko z pozoru. Najlepiej zatrudnić projektanta wnętrz, który zna wszystkie pułapki i przed akceptacją projektu może pokazać nam wizualizację. Jeśli do dekoracji przewidujemy fototapety lub tylko obrazy drukowane na zamówienie, to także korzystajmy z pomocy projektantów. Fototapety są na tyle dużą i dekoracją, że potrafią całkowicie odmienić wnętrze, co nie zawsze jest naszym zamierzeniem. Można w pewnym stopniu sterować wpływem fototapety na pomieszczenie, ale trzeba mieć dużo doświadczenia (więcej – https://fototapety.art/).

Z technicznego punktu widzenia fototapeta jest bardzo dużym zdjęciem, ale gdy patrzymy na zdjęcie na ekranie monitora komputera, to widzimy je w całości. Tymczasem fototapety zazwyczaj nie widzimy w całości, ponieważ patrzymy na nią z bliska, a wydruk może mieć nawet 3 do 4 metrów szerokości. Nie widzimy więc całej historii, która „dzieje się” na fototapecie, ale postrzegamy ja we fragmentach. Możemy być zaskoczenie wielkością niektórych elementów na końcowym wydruku, a to nie zawsze dobrze się prezentuje. Na przykład duże kolorowe kwiaty na zdjęciu to będą olbrzymie kolorowe obiekty na fototapecie, w dodatku w mocnych kolorach, które na dłuższą metę mogą być męczące. Z takich pułapek musimy sobie zdawać sprawę, ponieważ fototapeta to dekoracja co najmniej na kilka lat i nie stać nas, żeby ją zmieniać zaraz po naklejeniu. Kolejna pułapka pojawia się, jeżeli chcemy przykleić fototapetę na całej ścianie. W wyniku takiego zastosowania wydruku, część fototapety może być zasłonięta przez meble albo jakieś domowe sprzęty, co niekorzystnie odbije się na kompozycji. Najważniejsze obiekty na fototapecie powinny być w centralnym miejscu i w żadnym wypadku nie mogą być nawet częściowo zasłonięte.

Z czego wynika tak duża ingerencja fototapety w postrzeganie wnętrza? Przede wszystkim z jej wielkości, zastosowanego motywu i kolorystyki oraz z kontrastu z otoczeniem. Mniejsza fototapeta to nie tylko mniejsza ingerencja we wnętrze, ale także znacznie niższa cena. Spróbujmy takiej kompozycji, w której mniejsza fototapeta nie będzie zasłaniana, a tylko pomieszczenie na tym zyska. Jeśli chcemy ożywić pomieszczenie to używajmy kolorowych motywów i odwrotnie, w pomieszczeniach urządzonych naszym zdaniem zbyt krzykliwie sprawdzi się fototapeta czarno-biała (w tonacjach szarości). Jeśli natomiast te zabiegi nie pomagają, powinniśmy zrezygnować z fototapety na rzecz obrazu, który drukowany jest w podobnej technice i można używać tych samych zdjęć jako motywów do wydruku.

fototapeta

Obrazy drukowane na zamówienie to produkt, który daję się bardzo dobrze personalizować. Możemy wybierać dowolne wymiary w bardzo szerokim zakresie, co równocześnie oznacza, że obrazy mogą być zorientowane pionowo lub poziomo (albo kwadratowe). Siła oddziaływania motywu może być podobna jak w przypadku fototapet. Mały obrazek będzie uzupełnieniem dekoracji, wypełnieniem pustej przestrzeni na ścianie. Duży obraz będzie przyciągał uwagę i determinował styl pomieszczenia. A pomiędzy tymi skrajnymi przypadkami cały wachlarz zastosowań zgodnych z naszymi zamierzeniami (zobacz – https://fototapety.art/dekoracje/obrazy-do-salonu/).

Zanim podejmiemy konkretne decyzje dotyczące wyboru fototapety lub obrazu, sprawdźmy przykłady aranżacji w internecie. Jest tego naprawdę dużo, więc oglądajmy, sprawdzajmy co nam się podoba lub nie. Niech to będzie inspiracja dla naszych własnych pomysłów lub podbudowa do dyskusji z projektantami wnętrz.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ