Krystalicznie czyste, lśniące okna bez zacieków i smug to najlepsza wizytówka każdego domu i jego piękna ozdoba. Zwykle jednak efekt mycia okien odbiega od naszych oczekiwań – na świeżo umytych szybach pojawiają się smugi i zacieki, których nie sposób usunąć. Czy są sposoby, aby ich uniknąć? Tak, oto poradnik jak myć okna.

Kilka porad na dobry początek

Zacznijmy od tego, jakich narzędzi potrzebujesz, aby porządnie umyć okna w swoim domu. W zależności od techniki, którą wybierzesz, będą to:

  • wiadro z ciepłą wodą,
  • ściągaczka do szyb,
  • dwie ściereczki,
  • płyn do mycia okien,
  • ręcznik papierowy,
  • myjka parowa do okien.

Zasadą, której musisz się trzymać, jest mycie okien przed wzejściem lub po zajściu słońca. Szyby powinny być chłodne. Na ciepłych woda szybciej paruje, a wówczas powstają smugi. Pamiętaj także, aby zawsze zaczynać mycie od ram okiennych, nie zachlapiesz wtedy czystych już szyb.

Różne sposoby mycia okien

Ile domów i gospodyń, tyle sposobów na skuteczne mycie okien. Niezależnie jednak od tego, jaką technikę wybierzesz, z pewnością będziesz potrzebowała dobrego płynu do mycia okien, który skutecznie rozpuści zanieczyszczenia, nada szybom krystalicznego blasku, a przy tym nie porysuje ich. Dlatego też nie polecamy mycia okien przy użyciu płynu do naczyń

Płyn i ręcznik papierowy

To bardzo prosty sposób. Polega on na spryskaniu szyby płynem i jej przetarciu ręcznikiem papierowym. Jednak działa na oknach regularnie mytych, które nie są bardzo zabrudzone. Jeśli myjesz swoje okna trzy razy do roku, może okazać się niewystarczający. Wówczas należy technikę tę zmodyfikować.

Spryskaj szybę dużą ilością płynu, a po chwili ściągnij go ściągaczką. Spryskaj ponownie i wytrzyj. Okno będzie czyste i lśniące.

Woda i ścierka

Ta technika mycia okien jest już nieco archaiczna i mocno czasochłonna, ale wspaniale sprawdza się na oknach naprawdę brudnych. Do wiadra nalej ciepłej wody z płynem, przygotuj ściągaczkę i dwie czyste bawełniane ściereczki.

Jedna ściereczka przeznaczona będzie do szorowania szyby, druga – do jego wytarcia do sucha. Mokrą ściereczką dokładnie umyj szybę, nadmiar wilgoci ściągnij ściągaczką, a następnie wypoleruj szybę suchą szmatką. Ta technika ma jednak kilka wad, które sprawiają, że nie jest już popularna i rzadko się ją stosuje.

Myjka parowa

Różni producenci oferują klientom urządzenia, dzięki którym mycie okien ma stać się czystą przyjemnością. Z pewnością myjki parowe działają, jeśli jednak chcesz naprawdę dobrze odtłuścić powierzchnię okien i zmyć z nich wszelkie zabrudzenia, korzystaj ze starych, sprawdzonych sposobów.

Najważniejszy jest płyn

mycie szyb płynem

Niewątpliwie dobry płyn to podstawa idealnie czystych okien. Zawarte w nim substancje czynne rozpuszczają wszelkie osady, pozostawiając powierzchnię szyby idealnie czystą, a przy tym nie rysują jej. Mają także postać sprayu, bardzo wygodnego w aplikacji i wydajnego. Wystarczy odrobina płynu, aby umyć całe okno.

Warto jednak pamiętać nie tylko o własnej wygodzie, ale także dbać o środowisko naturalne. Dlatego też, wybierając płyn, należy kierować się jego składem. Dobry detergent ma składniki, które ulegają biodegradacji i nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Takim płynem jest oferowany przez markę Golddrop, produkowany na bazie amoniaku, octu i alkoholu. Dostępny w wielu pięknych zapachach.

Domowe sposoby na mycie okien

Możesz pokusić się o zrobienie własnego płynu do okien. Jego bazą zawsze będą woda i ocet. Taka mieszanina już sama w sobie doskonale rozpuszcza wszelkiego rodzaju zabrudzenia, jednak ma jedną wadę – zapach. Ale i na to znajdzie się rada.

Wystarczy tylko, że do słoika z octem dodasz skórkę cytrynową lub pomarańczową, płatki róży, igły drzew iglastych, gałązkę rozmarynu. Wybierz zapach, który lubisz najbardziej. Słoik z octem zakręć i odstaw na 12 – 14 dni. W ten sposób uzyskasz pięknie pachnący płyn do okien – rozcieńcz go wodą i wlej do spryskiwacza. Gotowe!

Skoro jednak dobrze działające, ekologiczne i bezpieczne dla naszego zdrowia płyny do mycia okien dostępne są w sprzedaży, to po co robić je własnoręcznie? Wybierz wersję zapachową, która najbardziej Ci się podoba i ciesz się zawsze czystymi oknami bez smug i zacieków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ