Segregacja śmieci to coś, co wymaga od każdego dyscypliny, ale zaledwie kilka tygodni wystarczy, by przyzwyczaić się do nowego sposobu zarządzania domowymi odpadami. Stawką jest ochrona środowiska i nasz dobrobyt, więc na pewno warto podjąć pewne kroki. Ale jak prawidłowo segregować?

Segregacja papieru

Niebieskie pojemniki na odpady służą do wrzucania papieru. Co należy rozumieć przez „papier”? Czy są to także książki, kartony i zeszyty szkolne? Otóż niekoniecznie.

Odpady papierowe muszą być pozbawione wosku, folii i materiałów pochodzenia sztucznego (np. polimerów). Zauważ, że wiele kartonów, kubków jednorazowych i pojemników pokrywa się dodatkową warstwą zabezpieczającą, która z papierem nie ma nic wspólnego.

Do papierów nie zaliczają się ponadto tłuste ręczniki papierowe, torby na prezenty, puste paczki po papierosach lub mokre chusteczki. A co z paragonami? One także nie powinny być wrzucane do niebieskiego kosza.

Segregacja śmieci: metale i tworzywa sztuczne

Jak segregować śmieci wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych? Do żółtego pojemnika powinno się wrzucać takie odpady jak:

  • nakrętki,
  • kartony po sokach i mleku,
  • puszki,
  • wieczka,
  • reklamówki plastikowe,
  • opakowania po środkach higienicznych.

Segregacja śmieci tego typu wymaga rozwagi, podobnie jak w przypadku segregacji papieru. Pod żadnym pozorem nie wrzucaj do żółtych pojemników blistrów z lekami, puszek po farbach i olejach, baterii i akumulatorów oraz sprzętów AGD i RTV (nawet tych drobnych). Takie odpady mogą bowiem uwalniać związki chemiczne, które zatruwają gleby i wodę.

Segregacja szkła białego i kolorowego

Do odpadów szklanych zaliczają się butelki i słoiki po napojach i żywności, butelki po alkoholu i olejach, a także szklane opakowania po produktach kosmetycznych.

Co nie nadaje się do segregacji? Na przykład ceramika, porcelana, żarówki i świetlówki, znicze z zawartością wosku, szkła z okularów, szyby okienne, monitory. Niektórzy intuicyjnie zaliczają te odpady do „szkła”, ale jest to błąd. Pamiętaj również o tym, by ze względów bezpieczeństwa nie wrzucać do pojemników zielonych lub białych termometrów i strzykawek.

Jak postępować z bioodpadami?

Ostatnią grupę stanowią odpady szybko rozkładające się. Jak segregować śmieci naturalnego pochodzenia?

Do brązowych pojemników możesz wrzucać między innymi:

  • odpadki po warzywach i owocach,
  • gałęzie drzew i krzewów oraz trociny i niezaimpregnowane drewno,
  • skoszoną trawę, liście, kwiaty.

Do tej grupy nie zaliczają się natomiast odchody zwierząt, mięso i kości.

Segregacja śmieci biodegradowalnych jest o tyle specyficzna, że należy wrzucać je do kontenera bezpośrednio, a nie w foliowych workach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ