Kurzajki to zmiany skórne przypominające grudki. Przeważnie są bezbolesne i nie wykazują znamion stanu zapalnego. Współczesna medycyna na szczęście radzi sobie z kurzajkami bardzo dobrze, więc jest to defekt kosmetyczny, z którym można sobie poradzić.

Kurzajka – co to jest?

Kurzajki, które pojawiają się na stopach i dłoniach mają nierówną i szorstką powierzchnię. Czasami ich wielkość dochodzi nawet do 2 cm, ale najczęściej są mniejsze – w granicach 5 mm. Kurzajki mogą występować w skupiskach lub pojedynczo. Kurzajki pojawiające się na stopach można w prosty sposób odróżnić od odcisków, ponieważ grudkowane zmiany skórne mają wiele zakończeń naczyń krwionośnych, które objawiają się małymi, czarnymi punktami na szczycie grudki.

Skąd się biorą kurzajki?

Kurzajki wywoływane są przez wirus HPV, który jest wirusem brodawczaka ludzkiego. Infekcja jest spowodowana bezpośrednim kontaktem z osobą zainfekowaną. Na szczęście zdrowa skóra jest bezpośrednią barierą, która chroni przed tym wirusem. Wirus HPV dostaje się do organizmu natomiast, jeśli występuje uszkodzony naskórek i osłabiony układ odpornościowy. Warto wiedzieć, że wirus HPV może funkcjonować w organizmie nawet kilka miesięcy, zanim pojawią się pierwsze kurzajki. W tym czasie osoba jest nosicielem wirusa i zakaża inne osoby.

Usuwanie kurzajek

Szczególnie ważna w walce z tą dolegliwością jest profilaktyka, która polega na zachowaniu zasad higieny i unikanie kontaktu z osobami potencjalnie zakażonymi. Zachowanie zasad higieny jest dosyć proste do wykonania, lecz brak kontaktu z osobami zakażonymi może nie być już tak prosty, gdyż tak naprawdę nie wiemy, kto jest nosicielem wirusa HPV. Usuwanie kurzajek i ich leczenie jest bardzo popularne, gdyż duża grupa osób boryka się z tą przypadłością. Szczególnie polecanym środkiem jest sok z glistnika. Jest to ziele, które skutecznie usuwa kurzajki na skórze. Usuwanie kurzajek można również wykonać za pomocą soku mlecznego z mniszka pospolitego, jednak to glistnik wykazuje większą skuteczność. Kolejnym sposobem na usuwanie kurzajek jest ich zamrażanie, czyli krioterapia. Po zabiegu pojawia się często pęcherz i zaczerwienienie, po kilku dniach tworzy się strup, który odpada nie pozostawiając śladu po kurzajce.

Oprócz tych sposobów można także spróbować zastosować okłady z czosnku lub łyżeczkowanie kurzajek.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ