Problemy ze snem wpływają negatywnie na twoje codzienne funkcjonowanie? Chodzisz niewyspana? Zła? Zmęczona? Sprawdź, skąd się biorą kłopoty z zaśnięciem!

Zdrowy sen – ile godzin spać, żeby się wyspać?

Kiedy śpisz, twój organizm zwalania obroty, przez co możliwa jest jego regeneracja i pełen wypoczynek. To jednak nie wszystko – podczas snu dochodzi m.in. do zapamiętania czy utrwalenia wielu informacji, dlatego też przed ważnym egzaminem zaleca się nie tylko naukę, ale i w pełni przespaną noc.

Ile godzin snu potrzebuje człowiek, aby się wyspać? Przyjmuje się, że optymalny czas snu to około 7-8 godzin. W praktyce jednak zagadnienie to jest znacznie bardziej złożone. Co z osobami, które mogłyby spać niemal przez cały czas i przez pierwszą połowę dnia chodzą nieprzytomne jak zombie? Inni natomiast wstają wypoczęci i zadowoleni już po 6 godzinach snu.

Otóż rzeczywista długość zdrowego snu każdego z nas zależy od wielu indywidualnych czynników. Na optymalną dla Ciebie długość snu wpływa m.in. wiek, stan psychofizyczny, odczuwany stres, styl życia, dieta czy podejmowany wysiłek fizyczny. Dlatego właśnie odpowiedź na pytanie, ile godzin snu nam potrzeba, jest tak bardzo niejednoznaczna.

Skąd się biorą problemy ze snem?

Problemy ze snem są coraz częstsze i z pewnością nie można ich bagatelizować. Każda nieprzespana noc wpływa niekorzystnie na twoje aktywności następnego dnia, a im częściej dochodzi do kłopotów z zasypianiem lub częstego budzenia się w nocy, tym skutki tego będą poważniejsze.

Jedną z najczęstszych przyczyn problemów ze snem jest nadmierny stres. Na stresory, czyli źródła stresu, jesteśmy narażeni w rozmaitych sytuacjach, a ich oddziaływanie może być zmienne w przypadku każdego z nas. Jeśli nie znajdziemy sposobu na rozładowywanie stresu i złych emocji, szybko odczujemy w nocy. A gorsza jakość snu odbije się na naszym codziennym funkcjonowaniu.

Problemy ze snem mogą być też spowodowane złymi wieczornymi nawykami. Bardzo często przyczyną trudności z zaśnięciem jest korzystanie ze smartfona lub innych urządzeń mobilnych w łóżku. Choć wydaje się, że emitowane przez nie światło nie jest specjalnie szkodliwe, to jednak nawet przy przyciemnionym ekranie wpływa ono znacząco na twój rytm dobowy. Wieczorne wpatrywanie się w komórkę sprawia, że oszukujesz organizm, który jest przekonany, że nadal trwa dzień. Przez to nie wytwarza melatoniny – hormonu snu, a Ty masz duży problem z zaśnięciem.

Problemy ze snem bywają też wynikiem dusznego powietrza w sypialni, dlatego warto codziennie przed położeniem się spać wywietrzyć dobrze pomieszczenie. Trudności ze snem powoduje też zbyt wysoka temperatura we wnętrzu. Unikaj również picia kawy, alkoholu lub napojów energetycznych przed snem.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ