Coraz większa grupa turystów z naszego kraju odkrywa w sobie żyłkę podróżnika, a to otwiera w nich pragnienie szukania miejsc mniej znanych. Wyprawa do Etiopii może stanowić wyjątkowo interesującą alternatywę dla wypadu do znacznie popularniejszej Kenii i z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Wyprawa Etiopia szlakiem chrześcijaństwa i kultury europejskiej

Na pierwszy rzut oka taki zestaw może wyglądać dziwnie, w końcu mowa o afrykańskim kraju położonym na wschodnim rogu kontynentu. Jednak warto sobie uświadomić, ze chrystianizacja Etiopii ma swoje początki od połowy IV wieku i stąd obecność wielu zabytków architektury związanych z chrześcijaństwem. To właśnie w historycznym Aksum, a konkretnie w jednym z kościołów zlokalizowanych w tym mieście, ma być ukryta biblijna Arka Przymierza. Tyle mówi legenda, natomiast faktem jest, że kopię umieszczonych w niej Tablic Przymierza można znaleźć w każdym tamtejszym kościele, a podczas świąt religijnych obnosi się je w uroczystych procesjach połączonych z radosnym śpiewem, tańcem i muzyką.

Równie ciekawa jest Lalibelia z niesamowitymi dwunastoma monolitycznymi kościołami wykutymi ze skały na czerwonym wulkanicznym tufie. Całość prezentuje się zachwycająco, także wewnątrz, gdzie można podziwiać wspaniałą kolekcję krzyży z bogatymi zdobieniami i ornamentami. Kompleks kościołów jest skarbem narodowym Etiopii. Trudno więc się dziwić, że kradzież prawie 800-letniego złotego krzyża z jednej ze świątyń wywołała wręcz żałobę narodową, a poszukiwania były zakrojone na szeroką skalę. Na szczęście udało się odnaleźć tę cenną relikwię.

Z kolei wpływy kultury europejskiej można znaleźć w Gonderze, gdzie pośród zwykłych kamiennych chat wznoszą warowne zamki otoczone grubymi murami w stylu przypominającym siedziby władców anglosaskich. To zasługa cesarze Fasylidesa żyjącego w XVII wieku, który zapragnął tak odmiennej siedziby pod wpływem opowieści misjonarzy i podróżników z Europy. Tak powstał afrykański Camelot, a następni władcy budowali kolejne okazale siedziby.

Wyprawa do Etiopii nie powinna kończyć się na tych wspaniałych zabytkach, ale równie ciekawe są wulkaniczne góry, dostojne wodospady, malownicze jeziora oraz egzotyczne okazy fauny i flory.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ