Zaćma to najczęstsza choroba oczu. Jej istotą jest zajęcie soczewki. W większości dotyka osób starszych, które ukończyły 60. rok życia. Przyczyny jej powstawania są różne, lecz każda postać choroby leczona jest w jeden sposób – operacyjnie. Czym jest dokładnie zaćma i jak się objawia?

Soczewka jest przezroczystym i elastycznym tworem, który znajduje się w gałce ocznej między tęczówką a ciałem szklistym, o kształcie krążka. Jej zadaniem jest załamywanie promieni świetlnych, dzięki czemu na siatkówce powstaje odwrócony i pomniejszony obraz, a także umożliwienie wyraźnego widzenia rzeczy, które znajdują się w różnych odległościach. Przy zaćmie dochodzi do powstawania mętów i plamek na soczewce, co powoduje upośledzenie jej funkcji i pogorszenie się widzenia.

Przyczyny zaćmy pourazowej

Podeszły wiek to najczęstsza przyczyna rozwoju katarakty. Jest to tak zwany naturalny rodzaj zaćmy – katarakta starcza. Inne występujące postaci tej choroby to zaćma nabyta, będąca następstwem cukrzycy, zapalenia błony naczyniowej, rogówki, twardówki, niedoczynności przytarczyc czy innych wrodzonych chorób układu wzrokowego. Dowiedz się więcej o tym, jakie odmiany może przyjmować zaćma: http://www.kardiotel.pl.  Zaćma pourazowa jest postacią choroby powstającą na skutek urazu mechanicznego, chemicznego bądź fizycznego. Zalicza się tu zaćmę popromienną, hutniczą, elektryczną i powikłaną – po przebyciu jaskry lub retinopatii barwnikowej.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie zaćmy pourazowej nie różni się niczym od terapii starczej katarakty. Usuwa się ją bowiem podczas zabiegu operacyjnego. Metodą leczenia katarakty jest fakoemulsyfikacja, czyli operacja,  podczas której chirurg wykonuje małe nacięcie w gałce ocznej, by rozbić zmętniałą soczewkę za pomocą ultradźwięków. Następnie wprowadza się do oka sztuczną soczewkę i aplikuje w odpowiednim miejscu.

Zabieg ten najczęściej przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych. Trwa on od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a pacjent najczęściej jeszcze tego samego dnia jest w stanie opuścić szpital. Musi on jednak pamiętać o oszczędnym trybie życia w pierwszych miesiącach po zabiegu – unikać stresu oraz silnego wysiłku.

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTresura psa
Następny artykułModne fryzury chłopięce

Matka i żona na pełen etat :)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ