Hiperglikemia oznacza wysoką (hiper) glukozę (gly) we krwi (emia). Twoje ciało potrzebuje glukozy do prawidłowego funkcjonowania. Twoje komórki potrzebują glukozy, w celu wytworzenia energii. Hiperglikemia jest cechą charakterystyczną dla cukrzycy – gdy poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki, ponieważ organizm nie stosuje prawidłowo lub nie wytwarza hormonu insuliny.
Glukozę otrzymujesz z jedzenia, które spożywasz. Węglowodany, takie jak owoce, mleko, ziemniaki, chleb i ryż, są największym źródłem glukozy w typowej diecie. Twoje ciało rozkłada węglowodany na glukozę, a następnie transportuje glukozę do komórek przez krwiobieg. Co to jest glukoza?
To najprostszy z węglowodanów, dzięki czemu jest monosacharydem. Nie jest jednak sam. Inne monosacharydy obejmują fruktozę, galaktozę i rybozę.Jednak, aby móc korzystać z glukozy, organizm potrzebuje insuliny. Jest to hormon wytwarzany przez trzustkę. Insulina pomaga transportować glukozę do komórek, szczególnie do komórek mięśniowych.
Osoby z cukrzycą typu 1 nie wytwarzają insuliny, aby więc pomóc swoim organizmom w przyswojeniu glukozy, muszą przyjmować insulinę, która jest wstrzykiwana pod skórę. Ludzie z cukrzycą typu 2 mogą mieć wystarczającą ilość insuliny, ale ich ciało nie używa jej w prawidłowy sposób; są odporne na insulinę. Niektóre osoby z cukrzycą typu 2 mogą także nie wytwarzać wystarczającej ilości insuliny.
Osoby dotknięte cukrzycą mogą stać się hiperglikemiczne, jeśli w należyty sposób nie kontrolują poziomu glukozy we krwi (stosując insulinę, leki i odpowiednią dietę). Na przykład, jeśli osoba cierpiąca na cukrzycę typu 1 nie bierze wystarczającej ilości insuliny przed jedzeniem, glukoza, którą ich organizm wytwarza z tego pokarmu, może gromadzić się we krwi i prowadzić do hiperglikemii.
Konsultacja z endokrynologiem pozwala na ustalenie jakie są docelowe stężenia glukozy we krwi pacjenta. Poziomy mogą się różnić bowiem od tych zwykle uznawanych za normalne ze uwagi na wiek, ciążę i / lub inne czynniki.

www.bycmama.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ