Coraz bardziej popularne staje się odejście od glutenu oraz od laktozy. Nie mniej jednak osoby zdrowe nie powinny się na to decydować, bez konsultacji z lekarzem, gdyż nie są to składniki, które będą w jakikolwiek sposób negatywnie wpływać na ich organizm. Można jednak samodzielnie zrezygnować z dużej ilości ich spożywania każdego dnia i zastosować odpowiednią formę zamienników. Sprawdź jak może wyglądać dieta bezglutenowa oraz bezmleczna.

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/dieta-bezglutenowa-i-bezmleczna/

Bez glutenu

Życie bez glutenu może być trudne dla każdej osoby, zwłaszcza, iż znajduje się on w większości produktów spożywczych. Jednakże osoby, które nie mają alergii, ani też celiakii, nie muszą z niego rezygnować całkowicie.

Gluten to białko zbożowe, które odpowiedzialne jest za nadawanie ciastu odpowiedniej konsystencji. To właśnie gluten jest tym lepikiem, dzięki któremu ciasto jest sprężyste i łatwo się ugniata. Gluten znajduje się w większości zbóż. Rezygnacja z niego, gdy jest się osobą zdrową, nie jest konieczna, ale można ograniczyć jego spożycie.

Obecnie na rynku istnieje mnóstwo różnych produktów, które nie posiadają glutenu w swoim składzie. To chleby, płatki, a także pizze czy inne produkty. Chcąc zrezygnować z glutenu w codziennej diecie przerzuć się na produkty z mąki bezglutenowej, kukurydzianej, kokosowej, gryczanej oraz jaglanej czy ziemniaczanej, albo poszukaj gotowych produktów bezglutenowych w większych marketach.

Dieta bezmleczna

Niektóre osoby dorosłe przestają tolerować laktozę, cukier, który zawarty jest w mleku krowim. Wówczas przeżywają nieprzyjemne dolegliwości jelitowe, które zmuszają je do odstawienia mleka krowiego i produktów posiadających laktozę w swoim składzie.

Obecnie na rynku istnieje mnóstwo produktów bez laktozy, które zamiast tego cukru posiadają laktazę, a więc zamiennik. Spożywanie ich jest całkowicie bezpieczne dla osób, które nie tolerują laktozy. Znajdziesz w sklepach różne produkty, które jej nie posiadają, począwszy od mleka, a skończywszy na serze feta w kostkach.

Przeczytaj też: http://www.umalgosi.pl/domowy-ser-jak-go-zrobic/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ