Olejki eteryczne

0
888

Olejki eteryczne to pachnące, skoncentrowane esencje roślinne otrzymywane w efekcie mechanizmu destylacji z parą hydrologiczną (bądź tłoczenia na zimno w wypadku ekstraktów cytrusowych) konkretnego produktu roślinnego. Każdy olejek eteryczny stanowi mieszankę kilkudziesięciu do paruset rozmaitych, pachnących związków syntetycznych o charakterystycznym działaniu. Są to treści rozpuszczalne w olejach oraz alkoholu, tymczasem nierozpuszczalne w wodzie.

Jak stosować olejki eteryczne

Dla zdobycia rezultatu leczniczego ekstrakty eteryczne możemy inhalować (więc wykorzystywać inhalacje z ich dodatkiem) bądź nakładać na skórę. Uwaga! Ekologiczne ekstrakty eteryczne to treści mocno streszczone, więc należy wykorzystywać je w niezwykle niewielkich ilościach oraz rozrzedzone – można np. dołączyć parę kropel do kąpieli bądź do olejku do masażu. Jeśli pragniemy, aby w naszym domu roznosił się regenerujący oraz atrakcyjny zapach, wyposażmy się w profesjonalny kominek (kosztuje od kilkunastu złotych wzwyż). Wtedy starczy wlać olejek oraz zapalić świeczkę pod kominkiem, aby uwolnić atrakcyjny oraz zdrowotny jednocześnie zapach.

Wartości olejków eterycznych

Ekstrakty eteryczne uzyskuje się z roślin – teraz znamy blisko 2000 rozmaitych roślin olejkodajnych, występujących na całym świecie, jednakże zwłaszcza w strefie zwrotnikowej. Rośliny owe mają ekstrakty w każdej własnej części: kwiatach, łodydze, korzeniach, nasionach, żywicy. Olejki eteryczne uzyskuje się na parę sposobów, zwykle przez destylację z wykorzystaniem pary wodnej, wyciskanie na zimno czy ekstrakcję alkoholem. Należałoby dodać, iż do celów aromaterapii uzyskiwany jest mały procent otrzymanych ekstraktów eterycznych – blisko 10%.

Czym się kierować podczas kupowania olejków eterycznych?

To, co z pewnością Cię niezwykle interesuje, to oddziaływanie ekstraktów eterycznych. Jedne ukoją stresy, pozostałe zmniejszą ból głowy, natomiast także odmienne spowodują, iż jesienna słota nie będzie Ci straszna. Nim jednakże rozpoczniesz dobierać właściwy dla siebie zapach, dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas kupowania olejków do domowej aromaterapii. Olejki eteryczne można rozłożyć na dwie grupy: ekologiczne i aromatyczne.

Wysoka cena olejku

Niestety, nie ma pewności, iż drogi olejek eteryczny będzie doskonały. Pewne jest jednakże, iż niezwykle tani artykuł nie zapewnia bezpieczeństwa używania i dużej efektywności. Naturalne ekstrakty eteryczne mogą być niezwykle kosztowne ze względu na to, iż często potrzeba dużych ilości materiału roślinnego dla uzyskania jednej buteleczki. To niewątpliwie zwiększa koszty produkcji. Kiedy zależy Ci jedynie na tym, żeby olejek dobrze pachniał, możesz pokusić się o tańsze olejki zapachowe. Zazwyczaj jest to artykuł „tożsamy z naturalnym” (takie określenie odnajdziesz na etykietce oraz znaczy ono po prostu, iż artykuł nie jest naturalnym wyciągiem roślinnym, lecz typowym syntetykiem). Ekstrakty zapachowe, po otworzeniu buteleczki, roztoczą przyjemną woń, lecz niestety nie przedstawiają żadnych wartości (nie sprawdzą się do inhalacji podczas kataru, nie nawilżą naskórka, nie zmniejszą podrażnień). Lepiej również nie nakładać ich na skórę, gdyż jest zagrożenie podrażnień oraz uczuleń.

Więcej znajdziesz w sklepie ekologicznym – https://rodzinaeko.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ