Zdiagnozowano u Ciebie atopowe zapalenie skóry? Nie wiesz jak sobie z nią radzić? Dowiedz się na czym polega choroba i jakie są jej objawy. Dowiedz się co robić, by poprawić wygląd Twojej skóry i jak radzić sobie z chorobą.

Atopowe zapalenie skóry – na czym polega choroba?

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie, na które nie znaleziono jeszcze skutecznego leku. Chorobę alergiczną, której podstawą są zaburzenia w układzie odpornościowym organizmu można leczyć jedynie objawowo. Istnieje wiele teorii mówiących o tym, co dokładnie jest przyczyną atopowego zapalenia skóry. Niektórzy twierdzą, że są to uwarunkowania genetyczne, inni natomiast, że powodem może być nadmierna higiena. Jedno jest pewne – skóra dotknięta tym schorzeniem wymaga specjalnej pielęgnacji, by przywrócić choremu komfort i umożliwić normalnie funkcjonowanie. Odpowiednie kosmetyki do skóry atopowej, a także właściwa dieta pozwalają na zminimalizowanie objawów choroby.

Skóra atopowa – objawy

Atopowe zapalenie skóry najczęściej objawia się pojawiającym się na ciele stanem zapalnym. Skóra jest zarumieniona, a na jej powierzchni zaczynają pojawiać się grudki, które mogą zamienić się w ropne krostki. Towarzyszy temu uciążliwy świąd i pieczenie. Skóra staje się bardzo sucha, z czasem wręcz przezroczysta. W niektórych przypadkach możliwe jest powstanie tzw. rybiej łuski, spowodowanej nadmiernym rogowaceniem skóry.

Pielęgnacja skóry atopowej – jak robić to dobrze?

Skóra atopowa u dorosłych wymaga specjalnych kosmetyków. Wszelkiego rodzaju kremy do skóry atopowej powinny składać się z:

  • naturalnych składników,
  • być delikatne,
  • cechować się właściwościami łagodzącymi podrażnienia.

Odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej pozwoli na zmniejszenie swędzenia i sprawi, że stanie się ona bardziej nawilżona. Doskonale sprawdzi się olej z konopi, który możemy znaleźć w kosmetykach firmy Arkana. Przeznaczona do skóry atopowej linia produktów działa na kilku poziomach – wycisza objawy choroby, oczyszcza skórę, a także odbudowuje naruszoną barierę ochronną.

Skóra atopowa u dzieci – jak sobie z nią radzić?

Choroba może pojawić się już u niemowląt, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie kosmetyki dla skóry atopowej dla dzieci. Preparaty powinny:

  • wzmacniać naturalną barierę ochronną skóry,
  • niwelować nieprzyjemne i uciążliwe pieczenie.

Należy unikać produktów, które w swoim składzie posiadają nadmiernie podrażniający i wysuszający alkohol. Specjalne kosmetyki do skóry atopowej pomagają łagodzić objawy, a także zaspokajają podstawowe potrzeby skóry.

Skóra atopowa – dieta

Kosmetyki do skóry atopowej to nie wszystko. Bardzo ważne jest wzmacnianie bariery ochronnej od wewnątrz – poprzez odpowiednią dietę. Powinna być ona bogata w składniki, które w jak najszybszym czasie docierają do skóry. Jedną z lepszych metod jest dieta eliminacyjna polegająca na stopniowym redukowaniu produktów o wysokim stężeniu alergenów. U dzieci w pierwszej kolejności należy wyeliminować laktozę znajdującą się w krowim mleku i innych produktach mlecznych. Oprócz diety eliminacyjnej należy stosować również dietę antyhistaminową, czyli unikanie produktów, które zwiększają wydzielanie histaminy – hormonu odpowiedzialnego m.in. za przyśpieszanie gojenia się ran, a także regulację napięcia mięśni gładkich. Histamina znajduję się m.in. w produktach pszenicznych, czekoladzie, rybach, szpinaku i niektórych produktach mlecznych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ