Rak prostaty, czyli prostata, jest jednym z najczęściej rozpoznawalnych odmian nowotworowych u mężczyzn i zajmuje aż drugie miejsce. Pierwsze zajmuje rak płuc.

Prostata może dawać o sobie znać zależnie od stadium zaawansowania. W przypadkach ograniczonych jedynie do gruczołu krokowego występują objawy takie jak częste oddawanie moczu, trudności w jego oddawaniu (trudności w rozpoczęciu oraz słaby albo przerywany strumień) oraz nieprzyjemne wrażenie nie do końca opróżnionego pęcherza. W przypadkach bardziej zaawansowanych, może występować krwiomocz, uczucie pieczenia podczas wypróżniania, bóle w podbrzuszu, zaburzenia wzwodu oraz obecność krwi w spermie.

Czynniki zachorowania są zależne od wieku, dziedziczności oraz rasy. Wg. badań raka prostaty częściej wykrywa się u mężczyzn rasy czarnej. Nieodpowiednia dieta też dorzuca swoje dwa grosze, mówimy o diecie bogatej w tłuszcz, cholesterol i białka, natomiast uboga w selen i witaminy D, E.

Rak prostaty rozwija się bardzo powoli, od pojawienia się pierwszych komórek chorobowych do objawów może upłynąć nawet kilkanaście lat. Badania, takie jak per rectum, które określa stężenie PSA w krwi, ultrasonografia przezodbytnicza ( TRUS ) oraz biopsja gruczołu krokowego. Stosuje się także hormonoterapię, czyli podawanie leków, które blokują męskie hormony płciowe, odpowiedzialne za powstawanie komórek rakowych. Jednakże należy pamiętać o badaniu per rectum, wysokie PSA nie zawsze świadczy o raku prostaty.Jest tak, gdyż PSA jest białkiem wytwarzanym przez chore, jak i zdrowe komórki.

Prostata leczenie – zależy od stopnia zaawansowania. Od kilku lat zmienia się podejście do chorych. Dotyczy to wszystkich etapów, od rozpoznania, do leczenia choroby w stadium zaawansowanym. Jeśli mówimy o początkowych stadiach, wystarczy całkowicie usunąć gruczołu krokowego. Należy pamiętać o możliwych powikłaniach, takich jak nietrzymanie moczu oraz zaburzenia potencji. Inną metodą jest radioterapia – naświetlanie. Można stosować metody klasyczne i jak i te bardziej nowoczesne z użyciem pierwiastków promieniotwórczych. Tutaj też nie obejdzie się bez przykrych powikłań, takich jak: biegunki, owrzodzenie odbytnicy, nietrzymanie moczu oraz zaburzenia wzwodu. W stadiach zaawansowanych stosuje się nowoczesne metody terapeutyczne. Istnieje też jedna, bardzo skuteczna metoda: Profilaktyka. Do niej trzeba zaliczyć regularne badania jeśli jesteś już po 40-stce, zmiana diety, która z małą ilością tłuszczów a bogatych w selen i witamy D, E.

www.prostata.info.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOdczynowe zapalenie stawów
Następny artykułZioła

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ