Węgiel kamienny to najpopularniejsze paliwo, wykorzystywane do ogrzewania domów w Polsce. Stopniowo szukamy jednak alternatywy w postaci odnawialnych źródeł energii. Dlaczego? Jednym z powodów jest emisja gazów, jakie się wydzielają w trakcie spalenia węgla. Drugim  powodem jest fakt, że złoża węgla wkrótce się wyczerpią, a powstawanie nowych pokładów węgla trwa naprawdę długo.

Zobacz też: http://trzypion.pl/jak-powstal-wegiel-kamienny/

Jak powstaje węgiel kamienny

Można by powiedzieć, że węgiel również należy do odnawialnych źródeł energii, ponieważ te procesy cały czas zachodzą Dzieje się to jednak na tyle wolno w stosunku do obecnego jego zużycia, że po wyczerpaniu obecnych złóż przyjdzie nam czekać naprawdę długo aż pojawią się nowe. Prześledźmy proces powstawania węgla, aby lepiej zrozumieć to zjawisko. 

Węgiel kamienny to paliwo organiczne. Oznacza to, że powstał na bazie organicznego materiału. Takim organicznym materiałem było przede wszystkim gnijące drewno. Początkowo przekształca się ono w torf, a następnie w węgiel brunatny, który również   jest chętnie przez nas wykorzystywany. Z kolei węgiel brunatny po długim okresie przejściowym przekształca się w węgiel kamienny. To jednak nie koniec. Pozostawiony w ziemi węgiel kamienny zmienia się w grafik, który jest wykorzystywany do produkcji ołówków. Ten z kolei po upływie długiego czasu przekształca się w diament. Nie miejmy jednak złudzeń, że udałoby nam się „wyhodować” taki diament z kawałka węgla, przyniesionego z piwnicy. Wszystkie te procesy trwają miliony lat. Nie mamy szans, żeby doczekać tej cudownej przemiany. 

30 milionów lat

Węgiel, którym dzisiaj palimy w piecach liczy sobie 30 milionów lat. Trudno w to uwierzyć. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, cieszymy się jedynie korzyściami, jakie nam daje. Węgiel łączy nas z przeszłością sięgająca okresu karbonu. Szczątki roślin i zwierząt z tamtego okresu z czasem zalegały coraz niżej. Brak dostępu do tlenu oraz ciśnienie i temperatura spowodowały ich rozkład i metamorfozę w węgiel. 

Przeczytaj też: http://www.neo-plus.pl/jak-korzystac-z-kamerki-w-laptopie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ