W ostatnim czasie bardzo popularne w telewizji stały się programy wnętrzarskie, a dla wielu osób, które nie zajmują się projektowaniem zawodowo, jest to rodzaj hobby. Czy bez profesjonalnej wiedzy można zaprojektować wnętrze własnego mieszkania? Czy może lepiej zdać się na architekta? Ten artykuł pomoże ci zdecydować, która z opcji będzie dla ciebie odpowiednia.

O czym należy pamiętać przy współpracy z architektem?

Zanim zdecydujesz się na współpracę z danym architektem, musisz go najpierw poznać i zobaczyć, czy jesteście w stanie się dogadać. Czasem bywa tak, że mimo dużej wiedzy zawodowej i świetnego portfolio, nie umiecie znaleźć wspólnego języka, a sama jego osoba może być dla ciebie wystarczająco irytująca, by zrezygnować ze współpracy z nim.

Bywają także sytuacje odwrotne — często korzysta się z usług znajomych, nie patrząc na to, czy jako architekt wnętrz jest on wystarczająco dobry. W takich momentach trudno jest zrezygnować z czyichś usług, ponieważ nie chce się zranić uczuć bliskiej osoby. Dlatego czasem lepiej zrezygnować z pomocy znajomych, nawet jeżeli oferują niższą cenę. Można wtedy poszukać architekta w internetowych serwisach ogłoszeniowych. Projektowanie wnętrz to jedna z usług na www.sprzedajemy.pl, gdzie jest możliwe również wyszukiwanie specjalisty według lokalizacji.

Na początku współpracy z architektem wnętrz należy sporządzić umowę, która powinna zawierać informacje o cenie, zakresie projektu, liczbie wizyt w projektowanym miejscu oraz terminie, do którego architekt musi zaprojektować dane wnętrze. Warto zwrócić uwagę na każdy szczegół tego dokumentu, ponieważ zabezpiecza on obydwie strony oraz ułatwia późniejszą współpracę z architektem.

Nie zakładaj, że architekt odgadnie, jak chciałbyś, by wyglądało wnętrze. Przeważnie różnimy się gustami i oczekujemy trochę innych efektów, dlatego musisz naprowadzić go i przedstawić własną wizję projektu. Ważny może być każdy szczegół. Wymień kolory oraz materiały, które lubisz, a specjaliście będzie o wiele łatwiej zaprojektować idealne dla ciebie wnętrze.

Samodzielny projekt z programem do projektowania wnętrz

Na początku zastanów się, czy naprawdę jesteś w stanie samodzielnie zaprojektować wnętrze. Często kojarzone jest to jedynie z dobieraniem odpowiednich kolorów ścian czy mebli, a tak naprawdę trzeba zrobić o wiele więcej, by efekt był zadowalający. Łatwo już na początku zrobić błąd, co skutkować może straconym czasem oraz pieniędzmi. Dobrym przykładem jest mierzenie pomieszczenia, przy którym ważny jest każdy milimetr. Często ludzie nie biorą pod uwagę, że warstwa farby również zajmuje miejsce i przez nią możemy później nie wstawić w dane miejsce mebla.

Kolejną rzeczą, jaką należy przemyśleć przed rozpoczęciem projektu wnętrza, jest program do jego stworzenia. Warto poczytać trochę na ten temat lub poprosić o poradę architektów. Z programem, który nie posiada odpowiednich funkcji lub działa zbyt wolno, będzie trudno cokolwiek zrobić.

Skoro mowa już o programie, to należałoby wspomnieć również o sprzęcie, na którym program do projektowania wnętrz ma działać. Jeżeli posiadasz stary komputer lub wiesz, że nie jest wystarczająco dobry, aby sprawnie funkcjonować, to należy przemyśleć sformatowanie dysku. To prawdopodobnie przyśpieszy działanie komputera oraz umożliwi ci pracę nad projektem.

Samodzielny projekt z programem do projektowania wnętrz jest kuszącą opcją, ponieważ wiele osób chciałoby, aby ich mieszkanie było idealnym połączeniem wszystkich elementów wnętrzarskich, które są dla nich ważne. Jednak nie zawsze da się to zrobić i czasem trzeba zrezygnować z pewnych mebli lub dodatków.

Współpraca z architektem czy samodzielne projektowanie mieszkania?

Jeżeli chcesz samodzielnie zaprojektować wnętrze, a masz odpowiedni program oraz dobrze funkcjonujący sprzęt, można przemyśleć tę opcję. Trzeba także brać pod uwagę to, ile możesz przeznaczyć na to czasu oraz, czy jesteś gotowy na pewne pomyłki, które mogą zdarzyć się w trakcie pracy. Jeśli tak — zaprojektowanie wnętrza samemu może być dla ciebie ciekawym doświadczeniem i da ci dużo satysfakcji.

Jeżeli jednak nie jesteś dość kreatywny lub nie możesz wystarczająco zagłębić się w projekt, lepiej zlecić to zadanie architektowi, który zajmie się pracami związanymi z projektowaniem i mierzeniem. Pamiętaj, że powierzając projekt specjaliście, także możesz decydować o szczegółach. Dla niego również ważne jest, aby efekt końcowy był dla ciebie zadowalający.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ