Wątroba to jeden z ważniejszych organów w ciele człowieka, który narażony jest na działanie toksyn i szkodliwych substancji. Aby zapewnić prawidłową pracę wątroby należy ograniczyć czynniki, które mogą wpływać na zaburzenie funkcjonowania organu. Dobrym sposobem na oczyszczenie wątroby jest sięgnięcie po zioła, które dzięki swoim właściwościom leczniczym, przeprowadzą detoksykację organizmu.

Zioła na wątrobę – oczyszczanie wątroby

Spożywanie np. dużej ilości alkoholu wpływa destrukcyjnie na działanie wątroby i może prowadzić do groźnych chorób, jak np. marskość wątroby. Gdy wątroba jest uszkodzona, nie usuwa dostatecznie szkodliwych substancji, które gromadząc się w organizmie, mogą prowadzić do groźnych chorób. Aby wspomóc regenerację wątroby, warto skorzystać z domowej apteczki i wykorzystać rożne zioła. Picie ziół jest sprawdzonym domowym i tanim sposobem na polepszenie stanu wątroby. Korzystne działanie na wątrobę wykazują zwłaszcza takie zioła jak:

  • ostropest plamisty (Silybum marianum),
  • mniszek lekarski (Taraxacum officinale)
  • karczoch zwyczajny (Cynara scolymus).

zioła wspomagające wątrobę - jakie

Zioła na wątrobę – ostropest

Ostropest plamisty to zioło na wątrobę, którego właściwości lecznicze są pomoce przy leczeniu schorzeń wątroby. Wykazuje działanie odtruwające i oczyszczające, co znacząco przyczynia się do regeneracji wątroby i jej komórek. Ostropest korzystnie wpływa na stabilizację podstawowej jednostki strukturalno-czynnościowej wątroby, czyli na błonę komórkową hepatocyta. Ostropest plamisty wykazuje działanie ochronne i zapobiega dostawaniu się toksyn do wątroby. Ponadto roślina ta łagodzi stany zapalne (dzięki powstrzymywaniu syntezy lipidów zwanych leukotrienami). Ostropest plamisty można z powodzeniem stosować w takich schorzeniach jak:

  • marskość wątroby (związanej z WZW),
  • zatruć,
  • stłuczenia wątroby,
  • a także na dolegliwości związane wynikające z nadużycia alkoholu.

Dodatkowo, ta cenna roślina wskazana dla osób, które mają problemy trawienne, zbyt wysoki poziom cholesterolu lub cierpią na łuszczycę. Kapsułki na bazie wyciągu z nasion ostropestu plamistego, zawierają w składzie sylimarynę, która pozytywnie wpływa na funkcjonowanie wątroby.

Zioła na wątrobę – mniszek lekarski

Mniszek lekarski to nie tylko popularna roślina o intensywnym, żółtym kolorze, lecz także prawdziwa skarbnica zdrowia. Powszechnie roślina ta uchodzi za jedną z najskuteczniejszych w terapii chorób wątroby.  Mniszek lekarski z powodzeniem może być stosowany przy osłabieniu czynności wątroby, to cenna roślina o właściwościach ściągających i przeciwzapalnych. Aby osiągnąć widoczne efekty i zauważyć wpływ mniszka na pracę wątroby, zaleca się podjąć kilkumiesięczną kurację.

Zioła na wątrobę – karczoch

Karczoch zwyczajny jest roślina, która podobnie jak mniszek lekarski działa żółciotwórczo i żółciopędnie, ponadto odtruwa i regeneruje wątrobę, a także obniża poziom złego cholesterolu. Zaburzenia funkcjonowania pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych (np. długotrwałe zatrzymywanie żółci) mogą prowadzić do uszkodzenia miąższu wątroby.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ