Kiedy mowa o operacjach klatki piersiowej, większość kobiet będzie myślała o powiększeniu biustu, jednak jest całkiem spore grono kobiet, które chciałoby go zmniejszyć. Okazuje się, że redukcja piersi jest refundowana przez NFZ, ale tylko w niektórych przypadkach. Dziś podpowiemy, w jakich sytuacjach możemy spodziewać się refundacji tej operacji.

Czemu kobiety decydują się na zmniejszenie piersi?

Duże piersi niestety mogą być problematyczne, ich ciężar może powodować bóle kręgosłupa, szyi, ramion, a nawet rąk. Większy biust jest obciążeniem dla naszego układu kostno-stawowego, co w efekcie może przyczynić się do zwyrodnień kręgosłupa. Niektóre kobiety skarżą się także na bruzdy spowodowane wrzynającymi się ramiączkami od biustonosza lub na odparzenia pod piersiami. Skierowanie na operację pomniejszania biustu może wystawić lekarz ortopeda, neurolog, dermatolog, a nawet psychiatra.

Redukcja piersi a NFZ

Najczęściej piersi są zmniejszane w przypadku wykrycia nowotworu, ale nie jest to jedyna sytuacja, która uprawnia do wykonania zabiegu. Redukcja piersi jest świadczeniem gwarantowanym tylko w przypadku urazu, choroby, lub wady wrodzonej. Można liczyć na refundację też w sytuacji w której, redukcja piersi jest większa niż 4 kg na całą klatkę piersiową. Niestety, jeśli panie chcą mammoplastyki ze względu na niewielki przerost czy opadające piersi, to jedynym wyjściem jest redukcja piersi prywatnie (sprawdź ceny na www.clinicforyou.pl), ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje zabiegu w innych przypadkach niż choroba.

W jakich sytuacjach NFZ przyznaje refundację na zmniejszenie biustu?

Wcześniej wspomnieliśmy, że refundacja należy się kobietom w przypadku urazu lub choroby, a dokładniej, chodzi o kobiety, które mają predyspozycje:

  • onkologiczne – mają zmiany nowotworowe w piersiach, włókniaki, dysplazje sutka,
  • ortopedyczne – piersi przyczyniają się do chorób kręgosłupa,
  • psychiatryczne – kiedy piersi powodują zaburzenia własnej wartości i postrzegania siebie, psychiatra może wystawić skierowanie, jeśli ma pewność, że zmniejszenie biustu może pomóc pacjentce,
  • neurologiczne – jeśli kobieta ma chorobę ortopedyczno-neurologiczną, jak rwa kulszowa.

Jak wygląda zabieg mammoplastyki?

W przypadkach nowotworu najczęściej usuwana jest cała pierś, w innych, gdzie konieczne jest zmniejszenie biustu, zazwyczaj stosuje się liposukcję, czyli oddesanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zabieg może być wykonany na kilka sposobów, różnią się one cięciem chirurgicznym, wyróżniamy sposób:

  • McKissok – po zabiegu, blizna ma kształt kotwicy,
  • Lejour – po operacji zostaje pionowy ślad, w kształcie dziurki od klucza,
  • Benellego – ślad pooperacyjny widoczny jest wokół otoczki sutkowej,

Operacja zwykle trwa kilka godzin i przeprowadzona jest w znieczuleniu ogólnym. Lekarz chirurg po usunięciu tłuszczu, modeluje piersi i brodawki. Rekonwalescencja trwa od 7 do 14 dni, w tym czasie należy wstrzymać się od aktywności fizycznej, efekty po zabiegu widoczne są po mniej więcej miesiącu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ