Sprawa o alimenty to stresujący moment, a jej konsekwencje ciągną się potem latami za oskarżonym. Dlatego dobrze jest mieć przy sobie prawnika mającego wiedzę w sprawach cywilnych. Jednak nie każdego stać na opłacenie adwokata. W tym artykule dowiesz się, czy w sprawie o alimenty przydzielany jest adwokat z urzędu i jak uzyskać jego pomoc.
Czy w sprawie o alimenty potrzebny jest adwokat?
Niektórzy mogą zastanawiać się, czy warto ubiegać się o adwokata w sprawie o alimenty. W takiej sytuacji nie wiemy, jakiego adwokata z urzędu dostaniemy i czy będzie znał się na tego rodzaju sprawach. Jednak należy pamiętać, że podczas spraw typowych dla prawa rodzinnego górę mogę wziąć emocje i nie będziemy w stanie sami poradzić sobie w sądzie. Dodatkowo nie mając wiedzy prawniczej, trudno nam będzie jakkolwiek przygotować się do sprawy o alimenty.
Ważną rzeczą jest także to, że język prawniczy jest skomplikowany i nie mając odpowiedniej wiedzy, może być trudno zrozumieć nawet pouczenia dołączone do pozwu, a tym bardziej napisać samemu wniosek lub sporządzić inne dokumenty. Warto pamiętać, że adwokat może negocjować w sprawie ustalenia wysokości alimentów, co może wpłynąć na naszą późniejszą sytuację finansową. Dlatego tak ważna jest pomoc prawnika lub przynajmniej zasięgnięcie prawniczej rady przed sprawą o alimenty.
Czy w sprawie o alimenty przydzielany jest adwokat z urzędu?
W sprawie o alimenty może być przydzielony adwokat z urzędu. Jednak trzeba najpierw załatwić pewne formalności, aby taką pomoc dostać. Jednym z ważniejszych dokumentów w tej sytuacji jest wniosek, w którym należy zamieścić uzasadnienie, dlaczego potrzebna jest nam dodatkowa pomoc.
Jednak to nie jedyny dokument, o jakim musimy pamiętać. Ważne jest również załączenie specjalnego oświadczenia o stanie rodzinnym, dochodach oraz źródle utrzymania. Wzory takich dokumentów można znaleźć w sądzie lub na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Trzeba pamiętać, że brak takiego oświadczenia oznacza niedostarczenie jego całkowitej wersji. W takim wypadku sąd będzie się domagać dokumentu w ciągu 7 dni od dostarczenia wniosku.
W celu otrzymania pomocy adwokata w sprawie o alimenty należy dostarczyć jak najwięcej dokumentów, które potwierdzają niekorzystną sytuację finansową, takie jak wydruki z kont bankowych, papiery dokumentujące przebywanie na bezrobociu lub zaświadczenie o uzyskanych dochodach. Po otrzymaniu wszystkich dokumentów sąd będzie w stanie podjąć decyzję o uzyskaniu pomocy prawnika z urzędu.
Co zrobić jeśli sąd nie uwzględni wniosku o adwokata z urzędu?
Po złożeniu wniosku wraz z oświadczeniem i potrzebną dokumentacją sąd może wydać dwie decyzje. Jeżeli uzna, że uzasadnienie wnioskującego jest zasadne, następnie wyda tzw. postanowienie o ustanowieniu pełnomocnika z urzędu. Wtedy wyznaczony adwokat będzie podejmował konkretne czynności na dalszych etapach procesu w imieniu wnioskującego.
Gdy sąd uzna, że wnioskujący jest zbyt majętny lub jego sytuacja nie jest na tyle trudna, by korzystać z pomocy prawnika z urzędu, jego wniosek zostanie odrzucony. Strona w takiej sytuacji ma możliwość wniesienie zażalenia i zaskarżyć orzeczenie sądu w sądzie wyższej instancji.