Chroniczne zmęczenie jest bardzo często występującą chorobą w XXI wieku. Wpływ na jej coraz częstsze występowanie ma głównie zmiana stylu naszego życia. W związku z życiem zawodowym, dążeniem ku stabilizacji finansowej, oraz nadmiarem stresu, dzisiejsze społeczeństwo jest bardzo podatne na tę dolegliwość, której nie należy w żaden sposób bagatelizować i ignorować.
Czym jest, oraz co powoduje chroniczne zmęczenie?
Głównymi dolegliwościami towarzyszącymi chronicznemu zmęczeniu jest utrzymujący się stan osłabienia organizmu, ciągłe poczucie senności oraz brak energii i motywacji do podejmowania jakichkolwiek działań. Stan taki może utrzymywać się od kilku tygodni, aż do kilku miesięcy. Podłoża jego przyczyn możemy doszukiwać się na wielu płaszczyznach. Wpływ na rozwinięcie się choroby może mieć zarówno prowadzony przez nas styl życia, ukryta choroba, czy zaburzenia psychiczne. Wśród głównych przyczyn wymienia się; nadmierne spożywanie kofeiny, napoi energetycznych oraz alkoholu, niedobór snu, nieodpowiednią dietę, czy stres. Chroniczne zmęczenie mogą wywoływać również niektóre leki. Wśród chorób którym towarzyszy chroniczne zmęczenie, wymienia się takie jak: wszelkie nowotwory, niewydolność wątroby, nerek, oraz tarczycy, problemy związane z sercem, czy różne rodzaje cukrzycy. Inną z przyczyn występowania chronicznego zmęczenia może być somnifobia. Polega ona na poczuciu strachu przed zasypianiem i snem. Przyczyn jej występowania można doszukiwać się w różnego rodzaju lękach, traumatycznych przeżyciach oraz w bardzo silnym stresie.
Kiedy pojawia się problem?
Warto nakreślić wyraźną granicę między zwykłym zmęczeniem a zmęczeniem chronicznym. Zwykłe zmęczenie występuje u każdego, w różnym stopniu natężenia, i jest najczęściej spowodowane prowadzonym przez nas trybem życia. Problem pojawia się wtedy, gdy uczucie zmęczenia utrzymuje się w takim samym stopniu w okresie dłuższym niż 2 tygodnie, mimo podejmowanych przez chorego prób jego niwelowania. Zmęczeniu chronicznemu mogą towarzyszyć mdłości, silne bóle głowy, brzucha, pleców oraz miednicy. Oznaką choroby są również krwawienia – krew może występować w wymiotach oraz kale chorego. Gdy podłożem chronicznego zmęczenia są zaburzenia psychiczne, chorobie mogą towarzyszyć myśli autodestrukcyjne oraz samobójcze. W zaawansowanych przypadkach konieczna może być pomoc specjalisty. Chroniczne zmęczenie może mieć bardzo negatywny wpływ na jakość naszego życia i wpływać na jego długość. Brak odpowiedniej ilości wypoczynku wpływa w znaczący sposób na poziom naszej koncentracji, której osłabienie może odbić się na naszej karierze zawodowej. Choroba ta może również, w dłuższej perspektywie czasu, prowadzić do bardzo poważnego schorzenia o podłożu psychicznym, jakim jest depresja.