Producenci domowego sprzętu kuchennego dbają o to, by urządzenia, z których korzysta się na co dzień dobrze działały i rzadko się psuły. Mimo tego usterki sprzętów zdarzają się na tyle często, że zamiast kolejnej naprawy zapada decyzja o zakupie nowych urządzeń. Co zrobić z zepsutym sprzętem gospodarstwa domowego? Czy lodówkę i kuchenkę można wyrzucić po prostu na śmieci? Co mówią o tym przepisy?

Jak rozpoznać awarię urządzenia?

Pierwszym objawem awarii sprzętów domowych jest z reguły zaprzestanie prawidłowego działania. Nie zawsze jednak dochodzi o całkowitego uszkodzenia, a pierwsze oznaki tego, że coś nieprawidłowego dzieje się ze sprzętem słychać lub widać wcześniej. Jeśli wydaje Ci się, że zmywarka zaczęła buczeć przy pobieraniu wody, a kino domowe uruchamia się znacznie później niż zwykle, to pierwsze symptomy, że dochodzi do zużycia konkretnych części urządzenia. Najczęściej dochodzi do uszkodzeń sprzętów, z których korzysta się najczęściej, co wynika z powodu zużycia elementów eksploatacyjnych. Z reguły wystarczy wymiana zepsutej części na nową, ale zdarzają się sytuacje, kiedy sprzęt nie nadaje się do dalszego używania. Wielokrotnie dochodzi do nieprzewidzianych usterek pralki, które wynikają z zużycia uszczelek czy zepsucia programatora. Nagła awaria lodówki może przyczynić się do zepsucia umieszczonych w niej produktów czy zalania kuchni. Konsekwencje wszystkich usterek mogą być przykre nie tylko dla domowników, ale i sąsiadów.

agd

Kiedy opłaca się naprawiać zepsuty sprzęt?

Nie każda awaria może oznaczać konieczność wymiany sprzętu na nowy. Efekty niektórych uszkodzeń wyglądają groźnie i powodują wiele uciążliwości, ale ich naprawa może być znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż zakup nowego sprzętu. Najczęstsze awarie lodówki wynikają z dość błahych powodów i wystarczy jedna naprawa, by przywrócić sprzęt do prawidłowego funkcjonowania. Zepsutego sprzętu AGD czy RTV nie warto od razu wyrzucać, gdy objęty jest gwarancją sprzedawcy czy producenta. Dobrze wyglądające i zadbane urządzenia warto naprawiać także wtedy, gdy korzysta się z nich zaledwie kilka lat i to pierwsza usterka. Z likwidacji powstałego uszkodzenia zwykle rezygnuje się w momencie, gdy koszt wymienianego elementu i pracy specjalisty przekracza 40% wartości nowego urządzenia.

popsute agd

Sprzęt nie nadaje się do naprawy – co z nim zrobić?

Nagła i kosztowna awaria lodówki czy telewizora oznacza konieczność zakupu nowego urządzenia. Zgodnie z przepisami nie wolno wyrzucać zużytego czy zepsutego sprzętu AGD i RTV, nazywanego elektrośmieciami do kosza z odpadami, a należy go we właściwy sposób zutylizować. Najczęściej wystarczy po prostu przewieźć stare elektrośmieci do punktu odbioru. Adresy takich punktów można znaleźć na stronie internetowej wydziału ochrony środowiska w każdej gminie. Idealnym rozwiązaniem jest oddanie zepsutego sprzętu do sklepu, w którym dokonałeś zakupu nowego. Sklep ma obowiązek odebrać stary sprzęt bezpłatnie i zutylizować go zgodnie z przepisami. Za niewłaściwe usuwanie elektrośmieci grozi grzywna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ