Wycieczki rowerowe całą rodziną są możliwe od wczesnych miesięcy życia dziecka, dzięki akcesoriom rowerowym, takim jak foteliki. Taka forma aktywności bardzo dobrze wpływa na rozwój poznawczy dziecka i nie należy się go bać, gdyż system montażu fotelików rowerowych jest tak bezpieczny, jak system Isofix w przypadku fotelików samochodowych.

Rower od najmłodszych lat, a nawet miesięcy

Sklep rowerowy oferuje również części rowerowe, a także akcesoria, dzięki którym można zwiększyć komfort swój i przewożonych na rowerze dzieci. Foteliki rowerowe są rekomendowane nawet od 9 miesiąca życia dziecka, a dzięki regulacji podnóżków, a także pasów bezpieczeństwa, można dopasować fotelik do potrzeb dziecka, a system jest tak bezpieczny, że sprawdzi się również w przypadku tanich rowerów.

Zasadniczo wśród akcesoriów rowerowych można wyróżnić dwa rodzaje fotelików: przednie i tylne, które różnią się nie tylko umiejscowieniem, ale również sposobem montażu.

Foteliki rowerowe dla najmłodszych dzieci

Podobnie, jak w przypadku fotelików samochodowych, gdzie najmłodsze dzieci podróżują tyłem do kierunku jazdy, co jest najbezpieczniejsze, tak w przypadku fotelików na rower również jest możliwość takiego montażu. Wystarczy do tego celu użyć akcesoriów rowerowych dedykowanych do fotelika czyli odpowiedniego uchwytu, bądź bazy mocującej. Oczywiście na samym początku konieczne jest usunięcie śrub, aby zamontować uchwyt.

Po jego ustawieniu, w odpowiednim miejscu części rowerowych, takich jak wspornik kierownicy lub rama, należy go mocno przykręcić. Trzeba nadmienić, że w przypadku mocowania na ramie zamiast uchwytu mocującego lepiej jest użyć uniwersalnego stelaża do montażu przedniego fotelika. Po zamontowaniu części utrzymujących konstrukcję fotelika należy go wpiąć, aż usłyszy się charakterystyczne kliknięcie. Zatem jest to system bliźniaczo podobny do tego znanego z fotelików samochodowych.

Foteliki rowerowe dla starszych dzieci

Dzieci około 2-3 letnie można wozić również z tyłu roweru na foteliku przymocowanym do bagażnika lub ramy. Producenci proponują tu dwa rozwiązania, gdyż nie wszystkie rowery wyposażone są w części rowerowe takie jak bagażniki. Dodatkowo wiele osób uważa, że montaż fotelika zapewnia lepszą amortyzację i większy komfort zarówno dla dziecka, jak i dla rowerzysty, jednak są to subiektywne opinie i samodzielnie należy ocenić, które mocowanie w naszym przypadku będzie lepsze, jeśli oczywiście w ogóle mamy możliwość wyboru, gdyż nasz rower wyposażony jest w bagażnik.

Nieobecność bagażnika nie jest zależna od ceny roweru w sklepie rowerowym, gdyż nierzadko te drogie, wyspecjalizowane modele go nie posiadają, natomiast tanie rowery są w nie wyposażone. Zarówno stelaż, jak i uchwyt montażowy w fotelikach montowanych z tyłu mogą wytrzymać określony ciężar najczęściej do 22 kg, choć zdarzają się również modele odpowiednie dla dzieci o masie ciała do 35 kg.

Oczywiście wymagane jest, by bagażnik rowerowy do którego montowany jest fotelik posiadał taki sam udźwig, o co powinniśmy zapytać w sklepie rowerowym, kupując rower, jeśli mamy zamiar przewozić na nim dziecko.

Foteliki rowerowe – łatwość bezpiecznej manipulacji nachylenia, a także demontażu

W trakcie montażu fotelika rowerowego możemy jeszcze ustawić odpowiednie ustawienie fotelika względem ramy. Taka regulacja zapewniona przez niektórych, wiodących producentów fotelików jest w pełni bezpieczna dla dziecka. Kiedy wybieramy się na wycieczkę rowerową z maluchem, możemy chcieć zdemontować fotelik rowerowy. Można to wykonać w łatwy sposób wystarczy znaleźć dźwignię pod fotelikiem dzięki której bezpiecznie będzie można go zdemontować, a potem w szybki sposób znów zamontować, po usłyszeniu kliknięcia.

Nie trzeba bać się zakupu fotelika rowerowego dla dziecka. Jeśli posiada wszystkie certyfikaty bezpieczeństwa, a system montażowy jest prosty i intuicyjny, dziecko będzie podróżować bezpiecznie i cieszyć się wspólnym czasem spędzonym na poznawaniu zupełnie nowego dla niego otoczenia. Do przedniego fotelika można dołączyć jeszcze szybę montażową, która stanowi dodatkową ochronę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ