Dzieci są bardzo ciekawe świata i chętnie go poznają. Szybko się uczą poprzez doświadczanie różnych rzeczy, ale ich wiedza pozostaje mała, jeśli nie zostaną im one odpowiednio wyjaśnione. Dlatego bardzo ważnym jest, by edukować dzieci z różnych aspektów życiowych, w tym również emocji.
Zobacz też: http://www.carpathians.pl/ksiazki-o-emocjach-dla-dzieci/
O emocjach
Dzieci o emocjach wiedzą tyle, ile same przeżywają. Nierzadko nie do końca rozumieją o co chodzi, dlaczego się czują tak, a nie inaczej, a także dlaczego czują się w konkretny sposób różne osoby. Chcąc by dziecko lepiej rozumiało otaczający go świat, powinniśmy edukować je również z zakresu emocji, to bardzo mocno wpłynie na jego postawę życiową w dorosłym życiu.
Uczenie dzieci gamy emocji jest bardzo ważne, ponieważ wpłynie to równie mocno na ich postawę dorosłego człowieka w przyszłości. Dodatkowo dziecko, które zna konkretne emocje, będzie wiedziało co się z nim dzieje, a także jak jego zachowanie wpływa na innych.
Jak uczyć dziecka emocji?
Dziecko można uczyć emocji poprzez czytanie. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie książeczki dla dzieci, które poruszają temat emocji, a nawet czytać dziecku książeczki z opowiadaniami dla dzieci, w których pojawiają się różne wydarzenia, a także różnie na nie bohaterowie reagują. Wówczas po przeczytaniu lektury lub w jej trakcie powinniśmy tłumaczyć dziecku poszczególne emocje i reakcje bohaterów.
Dziecko również może samo wykazywać chęć poznawania konkretnych emocji poprzez zadawanie pytań. Wówczas można mu udzielić konkretnej odpowiedzi powołując się na daną historię z książeczek dla dzieci, np.: dlaczego koleżanka jest smutna, gdy kolega zjadł jej jabłko, wówczas tłumaczycie dziecku na przykład na podstawie historyjki z książeczki, że zrobiło jej się przykro, ponieważ sama chciała je zjeść i miała na nie ochotę, a zjedzenie jabłka sprawiłoby jej radość.
Możecie również wprowadzać dzieciom morały dodając informację o tym, że wystarczyłoby zapytać, czy się podzieli z kolegą jabłkiem, dziewczynka z pewnością by się zgodziła, co by oznaczało, że jest również wspierająca i przyjacielska.
Przeczytaj też: http://www.kobiecymokiem.pl/dzieci-na-zabawie-weselnej/