Stając przed wyzwaniem zmiany koloru włosów, mamy do wyboru 2 możliwości: farbę lub hennę. Preparaty te, choć cechują się podobnym efektem końcowym, działają na włosy w zupełnie różny sposób. Który z nich wybrać? Oto sekrety bezpiecznej i trwałej koloryzacji włosów!

Henna do włosów – zalety i wady

Henna jest preparatem naturalnym bazującym na roślinnych substancjach barwiących z lawsonią bezbronną na czele. Brak składników chemicznych sprawia, że kosmetyk jest bezpieczny dla włosów. Po aplikacji wnika w strukturę włosa i łączy się ze znajdującą się tam keratyną. Dzięki temu kosmyki zyskują nie tylko intensywny kolor, lecz również blask i odżywienie – szczególnie wtedy, gdy w składzie henny poza samą lawsonią znajdą się inne zioła o działaniu wzmacniającym kosmyki.

Za największą zaletę henny uznaje się to, że nie „wżera się” w strukturę włosa i nie łączy z nim zbyt silnie. W efekcie ulega stopniowemu wypłukaniu z biegiem czasu. Sprawia to, że powrót do naturalnego odcienia włosów nie będzie trudny tak jak w przypadku standardowych farb – późniejsza dekoloryzacja nie będzie więc konieczna.

2_henna-czy-farba-podpowiadamy-co-wybrac

Jaką farbę do włosów warto wybrać?

Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że wszystkie farby do włosów są z natury złe i szkodliwe dla kosmyków. Dziś możemy spotkać się z bogatą ofertą takich preparatów, które są mało inwazyjne – stosując je nie musimy się więc martwić o to, że pogorszymy kondycję naszych włosów. Po czym poznać taki kosmetyk? Oto składniki, które powinny się w nim znaleźć:

– wosk pszczeli,

– kolagen,

– odżywcze olejki,

– masło karite,

– witamina E,

– proteiny sojowe, ryżowe lub pszenne.

Powinna to być zatem łagodna formuła, w której brak drażniących i uczulających substancji, takich jak amoniak, aminy aromatyczne czy parafenylenodiamina. Jeśli w składzie preparatu nie będzie żadnej z tych substancji, nie powinien on być szkodliwy nawet dla wyjątkowo cienkich i zniszczonych włosów. O tym, po jakie farby do włosów warto sięgnąć, przeczytamy również tutaj: Wybieramy najpopularniejsze farby do włosów.

1_henna-czy-farba-podpowiadamy-co-wybrac

Farba czy henna?

Na pytanie to można odpowiedzieć tylko w jeden sposób: to zależy od efektu, który chcemy osiągnąć. Niestety przy pomocy henny nie da się uzyskać pewnych odcieni – należą do nich m.in. jasne brązy oraz chłodne odcienie blondu. Henna zazwyczaj nie sprawdza się także w przypadku farbowania siwych włosów, a więc w tej sytuacji również lepiej sięgnąć po klasyczną, chemiczną farbę. Przy użyciu henny nie da się również radykalnie zmienić koloru włosów np. z jasnego blondu na czerń. Możliwa jest jedynie zmiana barwy o kilka odcieni, najlepiej bez opuszczania naszej palety kolorystycznej.

Uważajmy również na ewentualne reakcje alergiczne – oba rodzaje kosmetyków mają bowiem tendencję do uczulania. Hennę warto zastosować wtedy, gdy nasze włosy są z natury cienkie i chcemy je nieco pogrubić. Preparat wiąże się bowiem z włosami specjalnym wiązaniem chemicznym, którego efektem jest niewielkie, lecz jednak widoczne pogrubienie kosmyków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ