Jednorazowa wizyta w saunie winna być ok. 5-15 minut, a całkowity okres nie winien przekraczać 30 minut na dzień. Bardzo dobre dla poprawy nastawienia a w toku uodpornienia organizmu jest stosowanie z sauny 3 razy w tygodniu. Po każdym wyjściu z sauny należy wziąć prysznic naprzemienny letnią oraz ciepłą wodą, kończąc opłukanie ciała wodą zimną. Potem należy odpocząć blisko 15 minut uzupełniając płyny (herbata ziołowa, zielona czy woda w temperaturze pokojowej). Bezpieczną ilość wejść do sauny, w czasie jednorazowego seansu, najlepiej ustalać biorąc pod uwagę wiek oraz stan zdrowia użytkownika. Dla dzieci w wieku 3 do 12 lat – 1 wejście na dzień. Dorośli potrafią wracać do sauny 2 do 3 razy z zachowaniem przynajmniej 10 minutowych przerw. Osoby w podeszłym wieku oraz dzieci do 6. roku życia, przed decyzją o korzystaniu z sauny winni zostać skonsultowani przez specjalisty. Sauna zwłaszcza dobrze działa na poprawę odporności, wygląd oraz kondycję skóry i pełne usposobienie. Seanse potrafią być skuteczne w zmniejszeniu choroby połączonych z przewlekłymi dolegliwościami, takimi jak: rozciągnięcie mięśni grzbietu, długotrwałe reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Sauna – Jak się „ubrać”?

W saunie jest tzw. strefa nagości, więc podczas kąpieli ciało nie winno być osłonięte kostiumem kąpielowym (szczególnie mokrym), bo może poparzyć skórę. Ciało, do którego przylega kostium czy ręcznik nie oddaje a nie pobiera ciepła, a tym samym zakłóca mechanizm wymiany ciepła w saunie. Także istotne są względy higieniczne – mokry kostium czy ręcznik zostawia ślady naszego wysiłku oraz wydzielin na deskach. Przed wejściem do sauny należy również zdjąć zegarek oraz biżuterię, bo rozgrzane potrafią później narazić na poparzenia skóry.

właściwości sauny - jakie dobroczynne ma sauna

Korzystanie z sauny – Po kąpieli schłodź ciało oraz odpocznij

Po zakończeniu kąpieli oraz wyjściu z sauny należy udać się pod prysznic w celu schłodzenia ciała (należy doprowadzić do zatrzymania przebiegu pocenia). Pamiętaj, by po tym wyjściu ze sauny nie myć ciała mydłem. Po prysznicu istotny jest 10-20 minutowy odpoczynek. Należy również stosować napoje (najlepiej owocowe) w rozsądnej liczby, żeby uzupełnić deficyt wody oraz soli mineralny utraconych podczas kąpieli wraz z potem. Jeśli gorączka ciała wróci do normy, można się ubrać. Poważnym błędem jest ubranie się bezpośrednio po wyjściu z sauny. Że to się skończyć przepoceniem ubrań, bo ciało ludzkie długo oddaje ciepło, które skumulowało w saunie. Przed ubraniem się, gdy warunki na to pozwalają, warto dokonać dezynfekcji stóp (np. preparatem przeciwgrzybiczym).

Korzystanie z sauny – rób przerwy

W saunie można żyć bez przerwy 5-15 minut, a chociażby krócej, gdy masz z sauny po raz pierwszy. Dzięki temu system będzie mógł się powoli przystosować do warunków w niej będących. Pamiętaj, iż w przerwach między cyklami kąpieli, należy trzymać się od stosowania płynów.

Korzystanie z sauny – Nie wychodź szybko z sauny

Po wstaniu z pozycji leżącej należy odczekać w pozycji siedzącej blisko 1-2 minut, żeby w tenże sposób zapobiec nagłemu odpływowi krwi z mózgu (może to skutkować omdleniem). Warto też pamiętać, iż po wejściu do komory, należy powoli zajmować jeszcze większe stopnie łaźni. W tenże sposób unikniesz szoku termicznego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ