Już wczesną wiosną na naszych działkach rozpoczynają się prace, trwające aż do późnej jesieni, związane z zagospodarowaniem terenu wokół domu czy na działkach pracowniczych. Profesjonalni ogrodnicy czy Ci z zamiłowania, śledząc nowinki w mediach, myślą z pewnością o zakupach sprzętu ogrodniczego, nowych sadzonek czy drzewek owocowych, a także obuwia do pracy. No właśnie jakiego obuwia? Popularne nazwy kalosze czy gumiaki niewiele nam mówią, tworząc w głowie jedynie obraz ubłoconych, nieestetycznych gumofilców służących do pracy w polu. Tymczasem rynek obuwniczy proponuje nam naprawdę spore spectrum wyboru. Od kaloszy miejskich , kaloszy za kostkę, pod kolano, kaloszy na ryby, kaloszy myśliwskich, wędkarskich czy służących wojsku. Kalosze mają już wzory, różne długości i przeznaczenie, podeszwy płaskie i podeszwy typu traper. No więc co na działkę?

Działka to pojęcie ogólne i oznacza zarówno wypielęgnowany trawnik obsadzony tujami jak i pełną drzew owocowych i krzewów zarośniętą chaszczę. Każdy ma swoje preferencje krajobrazowe i plany w co zamienić swój kawałek zieleni. Z reguły na typowej działce znajdują się drzewa owocowe, które trzeba przyciąć i wykonac opryski, krzewy iglaste i owocowe, które również trzeba strzyc, usuwać obumarłe pędy i nadawać im kształt. Ponadto na działkach posiadamy kwiaty, żywopłoty, kompostowniki i oczka wodne. Na działkach wykonujemy odwodnienia i montujemy skraplacze, sadzimy warzywa sezonowe. Każde z tych miejsc wymaga prac porządkowych i w wielu miejscach na działce znajdują się pozostawione sprzęty ogrodnicze takie jak grabie, kosiarki, kosy, siekiery, sekatory i łopaty. Dlaczego wybór obuwia jest tak ważny? Chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy kupnie obuwia typu kalosz? Po pierwsze na jakość i grubość podeszwy. Nikt nie będzie zadowolony, czując w trakcie pracy pod butem  kamień, korzeń czy gwóźdź z zapomnianej starej deski po rozbieraniu np. altanki. Gruba i antypoślizgowa podeszwa to nasze bezpieczeństwo . Mokra trawa czy korzenie to świetna ślizgawka dla buta z płaską podeszwą. Przy pracach porządkowych bez dobrego obuwia o upadek nie jest trudno. Porządny kalosz jest dobrze ocieplony . Prace w ogrodzie możemy zacząć wykonywać już w lutym lub marcu, w zależności od warunków pogodowych i marznięcie stóp w trakcie nie należy do przyjemności. Kalosze powinny sięgać poza łydkę. Dlaczego? Dzięki temu nie zalewamy nóg błotem, a ulubione spodnie nie mają zadartych nitek od nisko rosnących krzewów. Kalosze mogą służyć nam do łowienia ryb, prac leśnych lub uprawiania np łowiectwa. Brodzenie po mokrym runie leśnym lub bagnistych terenach musi być dla nas komfortowe i bezpieczne dlatego potrzebne są do tego odpowiednie kalosze na działkę. Kalosze w zależności od sposobu wykonania mogą nam służyć w czasie wiosennych roztopów,deszczowego lata czy jesiennej pluchy. Wybór odpowiedniego obuwia do pracy na działce z pewnością spowoduje „polubienie” naszych butów i pracę przez wiele sezonów . A im przyjemniejsza praca tym większe plony.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ