Lampy na szynach, oświetlenie szynowe – sposób na nowoczesne wnętrze

0
6381

Oświetlenie szynowe to nowoczesne systemy oświetleniowe, które cieszą się coraz większą popularnością. Kupujemy je szczególnie do aranżacji nowoczesnych wnętrz, a także jako układy oświetleniowe w biurach, sklepach, restauracjach. Co warto wiedzieć o lampach na szynach, zanim wybierzemy konkretne produkty?

Lampy na szynach to pomysł na atrakcyjne oświetlenie nowoczesnego wnętrza. Są popularne nie tylko wśród zwolenników minimalizmu w domu, ale także jako oświetlenie biura, sklepu, restauracji czy innego lokalu usługowego. Ich największą zaletą jest możliwość niemal dowolnej konfiguracji, dzięki łatwo dostępnym akcesoriom konstrukcyjnym i elementom montażowym. Szeroka oferta reflektorów LED do lamp szynowych sprawia, że nawet rozbudowy układ może być energooszczędny.

Co to jest oświetlenie szynowe

Oświetlenie szynowe to typ oświetlenia sufitowego, który umożliwia zasilanie wielu lamp w ramach jednej linii. Systemy szynowe zbudowane są z wielu pomniejszych elementów, takich jak szyny, łączniki, uchwyty do mocowania, zasilanie, zaślepki oraz oprawy. Pomimo pozornego skomplikowania montaż oświetlenia szynowego jest naprawdę bardzo prosty. Na system szynowy składa się jedna linia (szynoprzewód) oraz umieszone na nim oprawy. Dzięki temu, planując elektrykę w lokalu czy domu, nie trzeba wyciągać wielu punktów w suficie.

System 1-fazowy a system 3-fazowy

Oświetlenie szynowe dzieli się na dwie zasadnicze grupy – systemy 1-fazowe oraz systemy 3-fazowe. Zakwalifikowanie do danej grupy zależy od tego, ile źródeł światła możesz uruchamiać jednocześnie na szynie prądowej. W systemie jednofazowym wszystkie zapalają się jednocześnie jednym włącznikiem. W systemie trójfazowym masz aż 3 odrębne układy, które mogą uruchamiać oświetlenie niezależnie. Na przykład możemy zamontować dwusekcyjny włącznik i każdą z sekcji świateł na szynie zapalać oddzielnie – tylko środkowe lub tylko skrajne. Pozwala to modulować natężenie światła w pomieszczeniu zgodnie z zapotrzebowaniem.

Lampy na szynach – różne możliwości montażu

Lampy na szynkach to układy, które umożliwiają tworzenie różnych konfiguracji. Za pomocą szyn możesz stworzyć układ kwadratowy, prostokątny, w kształcie litery L, T, I oraz C. Jeśli chodzi o sposób montażu, to najczęściej można spotkać się z szyną zamocowaną bezpośrednio do płaszczyzny sufitu. Innym wariantem jest zawieszenie szynoprzewodów na linkach, co pozwala wyeksponować cały układ. To dobre rozwiązanie w wysokich wnętrzach.

W zakresie kolorystyki producenci zazwyczaj oferują kolory szyn takie jak czarny, szary, biały. Według tego klucza powinno się dobierać kolory opraw/reflektorów, tak aby stanowiły stylistyczną i kolorystyczną całość. Jeśli zależy Ci na ciekawym efekcie możesz kupić np. reflektor w białej oprawy na zewnątrz i złotej wewnątrz. Da to ciepłe i przytulne światło. Taka kolekcja lamp ledowych do oświetlenia szynowego to np. AQForm QUPET mini LED czy Cleoni Tito T113T1.

Wszystkie elementy niezbędne do montażu systemów oświetlenia szynowego znajdziesz w sklepie https://www.salonled.pl/pl/.

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ