Jest wiele zawód, w których poza fachowym wykształceniem liczą się przede wszystkim pasja i pewne wewnętrzne predyspozycje. Większość z nich to praca z ludźmi. Jakie zatem cechy powinien posiadać opiekun starszej osoby? Czy jest to praca dla każdego?

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/jakie-umiejetnosci-powinien-miec-opiekun-osob-starszych/

Osoby, które chcą się podać pracy w charakterze opiekuna osoby starszej musza mieć świadomość, że jest bardzo wymagające zajęcie. Niestety, nie każdy się do tego nadaje. 

Kompetencje i wiedza

Przede wszystkim osoba, która ma się opiekować starszym człowiekiem powinna posiadać odpowiednie kompetencje. Oczywiście, nie musi mieć ukończonych studiów medycznych. Od badań i przepisywania leków są lekarze. Opiekun natomiast mieć wiedzę w podstawowym zakresie na temat leków i ich działania, a także najczęstszych schorzeń i dolegliwości, wystepujących w podeszłym wieku. Opiekun musi wiedzieć jak zachować się w nagłych, kryzysowych sytuacjach, gdy stan jego podopiecznego nagle ulegnie pogorszeniu. Ważne, aby umiał wykonać podstawowe badania w domu takie jak pomiar ciśnienia, cukru, temperatury, a także zmiana kroplówki. Bardzo często opiekunowie łączą również role pielęgniarki – podają zastrzyki, podłączają kroplówkę itp. 

W przypadku opieki nad osobami starszymi ważna jest wiedza na temat pięlęgnacji, aby uniknąć odleżyn i odparzeń. Opiekunowie musza również wiedzieć, jak wykonywać podstawowe ćwiczenia rehabilitacyjne.

Predyspozycje i cechy opiekuna

Opiekun osoby starszej to niełatwa praca. Osoba, która się jej podejmuje musi się wykazywać odpowiedzialnością. Nie może bagatelizować sytuacji, ani ustalonego reżimu i rozpiski leków i codziennych pomiarów. Musi przeprowadzać je skrupulatnie, ponieważ od tego zależy zdrowie i życie jej podopiecznego. 

Do tej pracy potrzebne są duże pokłady cierpliwości. Osoby starsze często mają kłopoty ze słuchem i pamięcią, w związku z czym pewne rzeczy trzeba im wielokrotnie powtarzać i tłumaczyć. Dolegliwości i choroby wpływają również na ich nastrój, przy gorszym samopoczuciu mogą być opryskliwe. Opiekun musi się wykazać zrozumieniem i empatią w takiej sytuacji. 

Przeczytaj też: http://www.przytulny.pl/czy-decydowac-sie-na-domowy-kominek/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ