Interesuje Was taka tematyka? Sporo osób zastanawia się, czym charakteryzują się najważniejsze normy. Nie da się bowiem ukryć, że warto kupować elementy łączące lub regulujące, które spełniają takie określone parametry. Po co tak naprawdę wykonywana jest konwersja? Kiedy ułatwia ona sprawę?

Co warto wiedzieć o najważniejszych normach?

Czym odznaczają się najważniejsze normy? Niektórzy mogą pomyśleć, że najbardziej istotne są Polskie Normy – ich skrót to PN. Warto wiedzieć, że ich opracowywaniem zajmują się odpowiedzialne Organy Techniczne. Są to Komitety Techniczne, Komitety Zadaniowe, a także Rady Sektorowe. Działalność Organów Technicznych tak naprawdę wynika z podstawowej zasady normalizacji dobrowolnej. Trzeba tutaj również wspomnieć o Polskim Komitecie Normalizacyjnym – w skrócie PKN. To jednostka, która odpowiada za organizowanie, a także prowadzenie Normalizacji Krajowej. Niestety, PN mają zasięg tylko krajowy. To oznacza, że w skali globalnej na pewno nie są najważniejsze…

Tym mianem określa się bowiem normy ISO zatwierdzane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, która powstała w lutym 1947 roku. Jednym z członków założycieli jest Polski Komitet Normalizacyjny. Warto zatem zaznaczyć, że Polska należy do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej od samego początku. W tym momencie ta instytucja posiada 162 państwa członkowskie, które pochodzą z różnych kontynentów. Generalnie głównym zadaniem Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej jest ułatwienie wymiany dóbr i usług – na przykład pomiędzy podmiotami z różnych krajów.

Warto wspomnieć także o normach DIN. Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsches Institut für Normung) powstał w 1917 roku. W tym momencie ma siedzibę w Berlinie. Instytucja zajmuje się między innymi opracowywaniem i publikowaniem norm, kontrolą jakości wyrobów, pracami naukowo-badawczymi, badaniami przemysłowymi itp.

Po co wykonywana jest konwersja?

Dlaczego aktualnie konwersja norm jest tak często stosowana? Ta kwestia nie jest przypadkowa. Należy podkreślić, że tabela konwersji norm przydaje się nie tylko w przypadku śrub. Dzięki niej można poznać wszystkie oznaczenia (ISO/DIN/PN) odnoszące się także do kołków, wkrętów, zawleczek, nitów, nakrętek itp. Tym sposobem można również poznać wszystkie oznaczenia podkładek. Wyjaśnimy to na przykładzie. Podkładki okrągłe płaskie – posiadające oznaczenie PN 82006 – są również określone przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, a także Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Wystarczy tylko skorzystać z tabeli konwersji norm, aby dowiedzieć się wszystkich najważniejszych faktów na ten temat. Biorąc pod uwagę ten aspekt, normy tych podkładek to DIN 125/ISO 7089.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ