Gdy czujesz liczne palenie oczu, świerzbienie oczu oraz jesteś odczucie „piasku w oczach”, może to być dowód, że masz zespół suchego oka. Sięgnij wówczas po sztuczne łzy, jednak zdecydowanie wybierz środek bez konserwantów, ponieważ te mogą drażnić Twoje oczy i możesz być na nie uczulona. Pamiętaj, że jeśli jesteś pewne problemy ze wzrokiem, powinnaś również zasięgnąć rady specjalisty. W trakcie pracy przy komputerze powszechnie zapominasz o mruganiu? Tenże paskudny nawyk uczący się większy czas może sprawić, że powierzchnia gałki ocznej będzie niewłaściwie nawilżona. Z czasem zaczniesz czuć palenie i podrażnienie oczu, ucisk oka pod powieką wysychanie oczu, białka staną się zaczerwienione, będziesz podatna na słońce, a oczy zaczną intensywnie łzawić. W zespole suchego oka ułatwią Ci to tzw. sztuczne łzy, najlepiej te bez konserwantów.

Czemu łzy są tak ważne i czy warto stosować sztucznych łez?

Człowiek mruga średnio co 6 sekund – w tenże rób przez łzy dostarcza rogówce i wielkości gałki ocznej tlen i elementy odżywcze. W składzie łez jest woda, niespełna 1% soli i lizozym, mający wartości antyseptyczne. Poznanie składu naturalnych łez pozwalało na stworzenie tzw. sztucznych łez bez konserwantów – środka zwłaszcza ważnego dla osób mających na tzw. zespół suchego oka. Jak w produktu tego schorzenia przeprowadzana jest zbyt niska ilość łez, należy zadbać o oczy z pomocą sztucznych łez. Środki w formie płynu są w leczeniu pyłów, kurzu i drobinek utrudniających widzenie.

jak wybrać odpowiednie sztuczne łzy do oczu

Takie łzy nawilżają oczy i oddziałują bakteriobójczo, gwarantując nie tylko duże widzenie, jednak pamiętając także o czystości oczu. Najlepiej wybrać środek dostosowany do własnych potrzeb i wykorzystywać go 3–4 razy w ciągu dnia. W przypadku nasilonych symptomów, oczywiście po pomocy z specjalistą, można zakraplać sztuczne łzy chociażby co 2 godziny.

Lub krople do oczu bez konserwantów są skuteczne?

Konserwanty dołączane do kropli do oczu zapobiegają wzrostowi bakterii, co umożliwia ich stosowanie przez niezwykle ważny czas. Konserwanty te są przecież pierwszą etiologią zadrażnienia i zaczerwienienia oczu. Dlatego również osoby cierpiące z względu nadwrażliwości nie powinny nigdy decydować się na wykorzystywanie leków sztucznych łez zawierających konserwant. Użytkownicy soczewek kontaktowych, powszechnie będący symptomów zespołu suchego oka, także winni unikać kropli do oczu z konserwantami, bo konserwanty powodują odbarwienia soczewek oraz potrafią iść w reakcje syntetyczne z częściami budującymi soczewkę, poprawiając jej wartości optyczne. Oraz w takim przypadku konserwant utrzymuje się na przestrzeni oka przez dłuższy okres, powodując zadrażnienie oraz destabilizację filmu łzowego, co z kolei zwiększa sygnały zespołu suchego oka. Przy krótkoterminowym stosowaniu kropli do oczu z konserwantami zadrażnienie gałki ocznej jest zwykle przemijające, a niedobory rogówki – powierzchowne, łatwo gojące się. Natomiast jeśli sztuczne łzy mają być stosowane przez długi czas, tak jak w leczeniu zespołu suchego oka, czy wspomagająco w zmniejszaniu zadrażnień spowodowanych środkami przeciwjaskrowymi, to ujęte w nich konserwanty potrafią skutkować trwałe niedobory sięgające głębszych warstw rogówki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ