Zawał serca dotyka rocznie sto tysięcy osób i liczba ta wzrasta z roku na rok. Inna nazwa z którą możemy się spotkać to ostry zespół wieńcowy, który jest wynikiem nagłego ograniczenia przepływu krwi przez tętnice wieńcowe w naszym organizmie.
Najczęstszą przyczyną zawału serca jest miażdżyca, czyli zwężenie się naczyń krwionośnych poprzez odkładanie się na ich ściankach tłuszczu, białka, soli czyli powszechnie znany cholesterol.
Osoby u których występuje podwyższony cholesterol, które palą papierosy, nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej, cierpią na nadciśnienie, otyłość, cukrzycę lub po prostu prowadzą niezdrowy tryb życia należą do grupy zwiększonego ryzyka zachorowalności za wyżej wymienioną przypadłość.
O stopniu zagrożenia podczas zawału decyduje jaki rodzaj tętnicy wieńcowej został zamknięty, jeżeli jest to mała tętnica możemy nawet nie poczuć, że mieliśmy zawał, natomiast jeżeli dojdzie do zamknięcia tętnicy głównej, dużej, może w większości przypadków dojść do śmierci.
Głównym i zarazem charakterystycznym objawem zawału jest ból i ucisk w klatce piersiowej, który może promieniować nawet na rękę czy na kark. U niektórych występują dodatkowo takie objawy jak duszności, przyspieszone bicie serca lub kołatanie, omdlenia, zimne poty. Każde odchylenie od normy i każde wątpliwości należy skonsultować z lekarzem specjalistą, nie należy nic bagatelizować i zostawiać własnemu losowi, bo konsekwencje mogą być dla nas bardzo niekorzystne i mogą grozić pogorszeniem lub utratą zdrowia.
Specjalista jest w stanie za pomogą badania EKG ,czy badania krwi tak zwanych markerów zawału stwierdzić i rozpoznać chorobę.
Wiele osób wśród nas jest po zawale u których nie wystąpiły poważne komplikacje takie jak niewydolność serca czy też zaburzenia rytmu.
Żadnych chorób serca nie powinno się nigdy bagatelizować i traktować z machnięciem ręki. Zycie po takiej przypadłości powinno być prowadzone w sposób racjonalny i rozważny, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Rehabilitacja po zawale jest również bardzo ważna dlatego warto o tym pomyśleć i wprowadzić ją do codziennego planu życia.
Przez pierwsze parę tygodni każdy z pacjentów powinien ćwiczyć pod okiem specjalisty fizjoterapeuty. Ważne jest aby był świadomy tego, że każde próby podejmowania się ćwiczeń na „własną rękę”, mogą być groźne dla zdrowia i zamiast polepszyć swój stan, wpłyniemy na jego pogorszenie.
Musimy pamiętać, że nasz proces leczenia nie kończy się wraz z wyjściem ze szpitala, proces leczenia powinien trwać jeszcze po powrocie do domu. Osoby palące papierosy, powinny natychmiastowo rzucić ową używkę. Pacjenci u których zdiagnozowano cukrzycę, podwyższone ciśnienie czy za wysoki poziom cholesterolu, powinny na bieżąco monitorować podane współczynniki i robić wszystko aby były w normie.
Należy wprowadzić prawidłową dietę najlepsza jest śródziemnomorska. Dodatkowym plusem dla nas będą ćwiczenia niezbyt obciążające nasz organizm. Ważne jest również unikanie stresu i stresujących sytuacji, wiem, że jest ciężko w obecnym świecie, ale należy przynajmniej go zminimalizować.

www.niezawal.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ