By mieć zdrowe zęby, każdy stara się dbać o codzienną higienę jamy ustnej w celu wyeliminowania próchnicy, a także regularnie odwiedzać dentystę. Działania te mogą jednak okazać się niewystarczające jeśli w diecie będzie zbyt mało wapnia i fosforu lub też w organizmie zabraknie witaminy D3.

Budowa mocnego szkliwa

Za odporność zębów na uszkodzenia mechaniczne, czyli pękanie czy kruszenie się pod wpływem nacisku, a także chemiczne, czyli wpływ kwasów pochodzących z pożywienia, odpowiada szkliwo. Jest to wierzchnia tkanka zębów, która jest najtwardszą tkanką w organizmie – ale tylko jeśli umożliwi się organizmowi jej mocną budowę. Jest to ważne wcale nie tylko na etapie wyrastania zębów, a więc w okresie dzieciństwa, ale przez cały czas, szkliwo może bowiem ulegać demineralizacji. Jest to proces niszczenia szkliwa.

Jednocześnie można je też remineralizować, czyli odbudować, dostarczając mu składników budulcowych – wapnia i fosforu. Raczej nie jest trudno sobie to zapewnić, ponieważ pierwiastki te można znaleźć w różnych pokarmach, a zwłaszcza wapń, który występuje w każdym produkcie mlecznym. By jednak organizm właściwie wykorzystywał wapń, potrzebna jest też witamina D3.

Jak witamina D3 wpływa na zęby?

Witamina D3 bierze udział w procesie wchłaniania z układu pokarmowego wapnia i fosforu. Jeśli więc witaminy tej zabraknie w organizmie, może się okazać, że nawet gdy przyjmuje się duże ilości tych pierwiastków, nie są one właściwie wykorzystywane przez organizm. Zadaniem witaminy D3 jest też utrzymywanie właściwego poziomu wapnia we krwi. Widać zatem, że dla zachowania zdrowia zębów (a także kości) niezbędne jest dostarczanie sobie wszystkich tych składników. O ile w przypadku fosforu zwykle wystarczy dobrze zbilansowana dieta, tak witaminę D3 w większości przypadków trzeba zażywać w postaci suplementów. Warto o to zadbać, gdyż nawet jeśli będzie się dbać o zęby i chodzić do dentysty, przy słabym szkliwie niewiele się zdziała. Nie tylko będzie ono bardzo podatne na próchnicę, ale też na inne uszkodzenia – zęby będą słabe i mogą kruszyć się oraz łamać przy gryzieniu twardszych pokarmów czy przy urazach mechanicznych.

Typowe jest też pojawianie się na zębach pęknięć szkliwa. Jest to wysoce niepożądana sytuacja. Poza tym warto pamiętać, że zęby to kości, a więc zażywanie witaminy D3 wpłynie też pozytywnie na wzmocnienie kości. Muszą o tym pamiętać zwłaszcza osoby w podeszłym wieku, a szczególnie kobiety w okresie menopauzy, mocno narażone na osteoporozę.

Czytaj więcej o witaminie D na www.vitrumd3.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ