Nie da się ukryć, że coraz trudniej trafić na smaczny, a zarazem długo nadający się do spożycia chleb. Nic więc dziwnego, że coraz częściej stawiamy na żywność przygotowywaną w domu. Przydomowe ogródki czy działki za miastem już od dawna pełne są ziół, warzyw, czy owoców. Coraz częstszym widokiem są również małe murowane wędzarnie czy grille. Popularność zyskują także wolnostojące piece opalane drewnem. Przygotowany w nich chleb lub pizza są wręcz przepyszne i ma się pewność, że zawierają wyłącznie naturalne składniki. Skąd wziąć taki piec? Można go zbudować samemu lub nabyć gotową konstrukcję w specjalnym sklepie.

Budowa i zasady działania pieca chlebowego

Ogólnie mówiąc, piece do wypieku chleba są konstrukcjami kopułowymi o sklepieniu łukowym. Ich faktyczna forma różni się jednak w zależności od regionów lub potrzeb konkretnych użytkowników. Najlepiej obrazuje to kwestia komina — w południowych regionach montuje się go zazwyczaj nad otworem wsadowym, w północnych zaś lokuje się go w tylnej części. Zdarzają się również konstrukcje zupełnie go pozbawione. Pozwala to zminimalizować utratę ciepła i dłużej utrzymać wysoką temperaturę we wnętrzu komory, ale dym powstały w trakcie nagrzewania pieca ulatuje przez zamknięty otwór wsadowy.

Bez względu na to, jak skonstruowano dany piec, przygotowanie go do pracy wiąże się z rozpaleniem ognia w tylnej części komory i jej odpowiednim nagrzaniem. Kopuły wykonywane są z materiałów pozwalających magazynować ciepło i oddawać je później na zasadzie promieniowania (np. cegieł). Gdy piec osiągnie wymaganą temperaturę, należy usunąć z jego wnętrza popiół i żar oraz oczyścić podłoże, na które wyłoży się pojemniki z ciastem chlebowym. Gdy drzwiczki zostaną zamknięte, ściany i podłoga zaczną oddawać ciepło. Kształt komory umożliwia koncentrację promieniowania cieplnego na jej środku, co z kolei pozwala wypiec chleb równomiernie z każdej strony (przypomina to działanie promieni słonecznych). Proces pieczenia wymaga oczywiście czasu.

Niekiedy jednak zależy nam na szybszym pieczeniu, np. gdy przygotowujemy pizzę. W takim wypadku nie usuwamy z komory żarzących się kawałków drewna, ale odsuwamy je na jej tył, a ciasto układamy na oczyszczonej części podłogi. Przy tej metodzie musimy pamiętać o odpowiednim obracaniu przygotowywanego wypieku, aby upiekł się równomiernie z każdej strony.

Bardzo istotny jest także dobór odpowiedniego paliwa. Wpływa ono bowiem znacząco na aromat i smak przygotowywanej w piecu potrawy. Drewno powinno być twarde i pochodzić z drzew liściastych. Zawarta w drewnie iglastym żywica i olejki eteryczne mogą całkowicie zmienić smak potrawy, a ponadto powodują powstawanie trudnego do usunięcia osadu, który może zatkać komin. Najlepiej postawić więc na czereśnię, buka lub wiśnię. Alternatywnie, można zdecydować się na węgiel drzewny pochodzący z brzozy, jesionu lub grabu. Brykiet drzewny jest raczej ostatecznością i trzeba się upewnić, że nie zawiera domieszek drewna iglastego.

Warto pamiętać, że ściany komory pieca emitują skumulowane w nich ciepło naprawdę długo, dzięki czemu po upieczeniu chleba można je jeszcze wykorzystać np. do suszenia owoców, warzyw, a nawet grzybów.

pieczenie chleba

Gdzie można wstawić piec chlebowy?

Również w kwestii umiejscowienia piece chlebowe mają sporą zaletę, gdyż mogą stać zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz — jedynym ograniczeniem jest dostęp do komina. We wnętrzach mogą być one wolnostojące lub zintegrowane, np. z kominkiem. Na zewnątrz można je ustawić na tarasie, w głębi ogrodu, czy obok grilla lub wędzarni (o ile takie posiadamy). Trzeba tylko pamiętać o zapewnieniu zadaszenia dla zewnętrznego pieca.

Przy umiejscowieniu pieca należy pamiętać także o dwóch niezwykle ważnych zasadach:

  • nie może znajdować się w sąsiedztwie miejsc składowania materiałów łatwopalnych
  • powinno się go postawić w zacisznym miejscu, będącym osłoniętym przed działaniem silnych wiatrów.

Dzięki tej sporej dowolności i niezbyt dużym wymiarom (zależnie od modelu) piec chlebowy można wkomponować w niemalże każdą aranżację wnętrza lub ogrodu.

Jaki piec do chleba wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, piece chlebowe można zbudować samodzielnie lub zakupić już gotowe urządzenie w specjalizujących się w nich sklepach. Warto jednak pamiętać, że pierwsza opcja nie daje nam gwarancji jakości, ani pewności, że konstrukcja została prawidłowo wykonana. W związku z tym polecamy zakup profesjonalnie wykonanego urządzenia, jak np. piec chlebowy marki Vitcas. Produkowane przez nich piece są dostarczane w łatwych do montażu częściach, które można złożyć samodzielnie lub pozwolić zająć się tym fachowcom. Do zestawu dołączane są także materiały umożliwiające właściwe zaizolowanie złożonego pieca. Oto zestawienie kilku dostępnych w ich ofercie modeli:

VITCAS CASA

Ręcznie wykonany ze specjalnych ognioodpornych materiałów, mogących wytrzymać bardzo wysokie temperatury, przekraczające nawet 1000 °C. Jak każdy piec od tego producenta, jest łatwy i szybki w montażu. Jego dodatkową zaletą jest szybkie nagrzewanie się, pozwalające oszczędzać czas i drewno.

Prosta obsługa sprawia, że jest to idealny wybór dla osób dopiero rozpoczynających domowe wypiekanie chleba lub pizzy. Stosunkowo niewielka waga i kompaktowe rozmiary umożliwiają łatwe przenoszenie urządzenia. Wielkość komory umożliwia jednoczesne pieczenie kilku małych chlebów lub jednej dużej pizzy (albo 2 małych). Świetnie nadaje się też do przyrządzania rodzinnych obiadów.

Pasuje idealnie do małych ogrodów i wielu aranżacji wnętrz.

Wymiary:

  • Wewnętrzne: 370 mm głębokości x 600 mm szerokości x 400 mm wysokości
  • Zewnętrzne: 550 mm głębokości x 670 mm szerokości x 515 mm wysokości.

VITCAS POMPEII 120

Piece modelu POMPEII 120 są wykonane ręcznie z wysokiej jakości materiałów żaroodpornych. Do klienta są dostarczane w kilku łatwych do zmontowania częściach. Można im także nadać indywidualnego charakteru, obudowując je kolorowymi płytkami lub cegłami. Prawidłowo zaizolowane mogą utrzymywać ciepło przez bardzo długi czas, co umożliwia wykorzystanie ich także do gotowania lub pieczenia mięsa i ryb. Ponadto można zastosować także dodatkową warstwę izolacji, zwiększającą i tak już imponującą wydajność pracy.

Piece te są na tyle duże, że z powodzeniem mogą być użytkowane komercyjnie — jednorazowo można upiec nawet 5 lub 6 pizz i jeszcze więcej bochenków chleba. Sprawdzą się także na większych rodzinnych zjazdach.

Wymiary:

  • Wewnętrzne: 800 mm szerokości x 1200 mm głębokości x 400 mm wysokości
  • Zewnętrzne: 1000 mm szerokości x 1520 mm głębokości x 500 mm wysokości.

Szamotowy piec chlebowy VITCAS – L

Wykonany z ogniotrwałych cegieł i innych materiałów najwyższej jakości, w pełni izolowany piec chlebowy przeznaczony do użytkowania na zewnątrz.

Dzięki dużej pojemności — jednorazowo zmieści 5 do 6 pizz — idealnie nadaje się dla większych rodzin oraz na imprezy w liczniejszym gronie i spotkania z przyjaciółmi. Stanowi świetne dopełnienie dużego ogrodu.

Dzięki bardzo dobrym właściwościom akumulacji cieplnej model ten pozwala przygotowywać posiłki z wykorzystaniem ciepła nawet z poprzedniego dnia. Sprawia to, że jest niezwykle ekonomiczny w eksploatacji.

Wymiary:

  • Wewnętrzne: 1000 mm głębokości x 1000 szerokości x 500 mm wysokości
  • Zewnętrzne: 1250 mm głębokości x 1360 szerokości x 650 mm wysokości.

Podsumowanie

Przygotowywany własnoręcznie chleb jest nie tylko zdrowy, ale także smaczny. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób sięga właśnie po takie produkty. Piec chlebowy jest więc bardzo dobrą inwestycją — nie tylko pozwoli nam zdrowiej się odżywiać, ale także wzbogaci wizualnie wnętrze lub ogród.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ