Na pewno wielu z nas kojarzy nazwę „hemoroidy”, która często pojawia się w reklamach leków lub na ulotkach dostępnych w aptekach czy też poczekalniach przychodni zdrowia. Jednak czym są hemoroidy, nie wszyscy wiedzą.

Czym są hemoroidy?

Najogólniej mówiąc, są to struktury naczyniowe położone w kanale odbytu. Bywają również nazywane guzkami krwawniczymi. Hemoroidy to nazwa ogólna, oznaczająca wszystkie tkanki naczyniowe w kanale odbytu, także te prawidłowe, ułatwiające oddawanie stolca. Nazwa „hemoroidy” jest jednak potocznie używana jako określenie choroby hemoroidalnej, w której dochodzi do nieprawidłowości tych struktur naczyniowych. Odpowiedzią na nasze pytanie „czym są hemoroidy”, jest więc – jest to choroba odbytu nazywana również żylakami odbytu. Pierwszymi objawami jest swędzenie odbytu, często bagatelizowane, jak również niewielkie krwawienia, widoczne na przykład na papierze toaletowym, czasami również na bieliźnie. W kolejnych fazach choroby może pojawić się sącząca się wydzielina oraz wypadanie guzka na zewnątrz.

Jeśli chodzi o leczenie hemoroidów, zależne jest ono właśnie od stanu choroby. Zachowanie odpowiedniej diety jest ważne w każdym typie leczenia. Pomaga spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, jak i również przyjmowanie dużej ilości płynów. Zaleca się picie od 2 do 2,5 litra wody dziennie. Odpowiednia dieta, bogata w błonnik, ułatwia wypróżnianie, co z kolei czyni chorobę mniej uciążliwą.

Leczenie hemoroidów może być farmakologiczne – stosuje się wtedy odpowiednie leki doustne (tabletki) oraz do użytku zewnętrznego (maści i czopki). Leki doustne działają od zewnątrz i spowalniają rozwijanie się stanu zapalnego, natomiast maści i czopki mają za zadanie złagodzenie uciążliwych objawów – bólu, swędzenia, krwawienia, obrzęków.

W późnym stadium choroby, leczenie hemoroidów polega na ich usunięciu chirurgicznym. Potrzebne są więc odpowiednie zabiegi chirurgiczne, jak na przykład wrosinski.pl. Usunięcie hemoroidów, czyli operacyjne leczenie żylaków odbytu wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym lub zewnątrzoponowym, dzięki czemu pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Choć powikłania zdarzają się rzadko, należy mieć na uwadze to, że po zabiegu może towarzyszyć pacjentom przez jakiś czas ból. Istnieje również ryzyko krwawienia, ropienia oraz, niestety, powrotu choroby hemoroidalnej. Istnieje wiele sposobów usuwania hemoroidów, można to zrobić między innymi laserowo lub przy użyciu metod krioterapeutycznych.

W początkowych fazach rozwoju choroby, warto sięgnąć po domowe metody jej zwalczania. Należą do nich na przykład kąpiele-nasiadówki z dodatkiem rumianku.

Najbardziej narażone na zapadnięcie na chorobę hemoroidalną są osoby o siedzącym trybie życia, w których codziennym funkcjonowaniu mało jest aktywności fizycznej. Do przyczyn powstawania hemoroidów należą też problemy z wypróżnianiem się i zaparcia, z które z kolei są często następstwem diety ubogiej w błonnik. Na hemoroidy szczególnie narażone są też kobiety w ciąży, przez podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ