Gradówka czyli niewielki guzek na powiece bywa dość częsta dolegliwością. Na ogół jest niegroźna i mija samoczynnie w ciągu kilku dni, jednak nie można jej całkowicie bagatelizować. Zaniedbana gradówka może nieść za sobą poważne konsekwencje. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/gradowka-wyleczyc-krostke-powiece/

Po czym można rozpoznać gradówkę

Gradówka ma postać niewielkiego guzka, który pojawia się na górnej bądź dolnej powiece. Guzek ten powstaje na skutek zapchanie gruczołu Meiboma, znajdującego się przy powiece. Gromadząca się w nim na skutek zatkania wydzielina z czasem doprowadza do stanu zapalnego. Rosnąca krosta, choć nie wywołuje bólu, może powodować duży dyskomfort i, oczywiście, nie jest mile widziana ze względów estetycznych. 

Zakażenie w gruczole Meiboma może być spowodowane kilkoma czynnikami. Może jeje wywołać gronkowiec złocisty , może też być skutkiem nieleczonego jęczmienia czy trądzika różowatego bądź łojotokowego zapalenia skóry. Czasem winny jest po prostu sam gruczoł, jest nadczynność. W przypadku dzieci jest to częsta dolegliwość w przypadku nieleczonej wady wzroku. 

Jak postępować w przypadku gradówki

Gradówka znika samoistnie w przeciągu kilku dni. Ważne jest to, aby zachować szczególną higienę, nie dotykać zmienionego miejsca brudnymi rękoma. Jeśli czujemy, że stan powieki się pogarsza, guzek staje się większy i bolesny należy zgłosić się do lekarza, który dobierze odpowiednia terapię. Na ogół leczenie opiera się na zakraplaniu oczu kroplami z kortykozolem. W skrajnych przypadkach, gdy guzek nie znika przez kilka miesięcy, konieczna jest interwencja chirurga. 

Możemy zastosować domowe sposoby, aby złagodzić objawy. Doskonale sprawdzają się kompresy na powiekę, nasączone naparem z rumianku, zielonej herbaty, które pomagają zmniejszyć zapalenie. Pamiętajmy jednak. Okład nie moce być zbyt ciepły. Pomaga też delikatne masowanie guzka. 

Przeczytaj też: http://www.umalgosi.pl/jak-rozpoznac-zatrucie-bakteria-e-coli/

[Głosów:1    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ