Problemy ze stawami najczęściej kojarzą się nam z chorobą reumatoidalną. Tymczasem przyczyną choroby stawów wcale nie musi być zaburzona praca układu immunologicznego. Zdarza się bowiem, że zapalenie stawów wywołują wirusy, bakterie, czy pasożyty. W takiej sytuacji mamy do czynienia z postacią reaktywną, znaną też pod nazwą odczynowe zapalenie stawów.
Oczywiście nie wszystkie bakterie, wirusy czy pasożyty chorobę wywołują. Wśród bakterii, które przyczyniają się do jej powstania wymienia się: Salmonellę, Shigellę, Escherichię coli. Poza tym odczynowe zapalenie stawów wywołują też paciorkowce oraz bakterie przenoszone przez kleszcze, wywołujące tak dobrze znaną nam boreliozę.

W jaki sposób dochodzi do zapalenia?
Każde zakażenie, które wywołały wspomniane drobnoustroje może stać się źródłem stanu zapalnego. Bez względu na to, czy zakażenie przebiega w obrębie układu pokarmowego, moczowego czy oddechowego – należy zachować szczególną ostrożność. A po czym poznać, że nasze stawy są chore?
Wszystko zaczyna się od obrzęku i ich bólu. Niekiedy pojawiają się one jeszcze w trakcie trwania zakażenia, a niekiedy już po jego wyleczeniu. Obrzęk sprawia, że kończyny, a szczególnie palce, wyglądają jak serdelki. Poza nimi stan zapalny może objąć też staw kolanowy, skokowy, nadgarstkowy, czy międzypaliczkowy. Wraz z postępem choroby atakowane są również łokcie, czy ścięgno Achillesa. Niektórzy chorzy skarżą się też na bóle i sztywność kręgosłupa czy bóle pośladków.
W sytuacji, gdy podłoże choroby ma charakter genetyczny, wówczas objawom podstawowym towarzyszyć może też stan zapalny spojówek, cewki moczowej, jelita, czy serca. Ponadto pojawić może się także zaburzenie funkcjonowania układu krwionośnego, czy błon śluzowych.
Bez względu na przyczynę odczynowe zapalenie stawów zawsze należy leczyć kompleksowo. Antybiotyki, leki przeciwzapalne, rehabilitacja to trzy elementy leczenia, które muszą się uzupełniać. Do tego jeszcze musi dojść opieka specjalisty w zakresie zaatakowanego narządu.

www.dzienreumatyzmu.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ