Szukasz alternatywy dla żelazka? Chcesz prasować szybko i wydajnie? Sprawdź, czym wyróżnia się parownica do ubrań i kiedy przyda Ci się najbardziej. Dowiedz się również, na co zwracać uwagę podczas wybierania najlepszego modelu.

Czym wyróżnia się parownica do ubrań?

Parownica to urządzenie małe i poręczne. Podczas gdy żelazko wygładza materiały za pomocą płaskiej podstawy – lub hybrydowo: podstawą i parą – ona korzysta wyłącznie z pary. Używanie jej jest bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba rozkładać deski ani „przygotowywać terenu”. Wystarczy umieścić na drzwiach zwykły wieszak, i gotowe.

Parownicą wygładza się ubrania i inne rzeczy w pozycji pionowej. Wcześniej należy napełnić ją wodą i włączyć. Ponieważ nagrzewa się bardzo szybko, jest gotowa do pracy niemal o razu. Parę wypuszcza się poprzez przyciśnięcie odpowiedniego przycisku – nic prostszego.

Poznaj oczywiste, ale także mniej znane różnice pomiędzy parownicą a żelazkiem z artykułu: Żelazko vs parownica do ubrań – które urządzenie jest wygodniejsze?.

parownica do ubrań

Rodzaje parownic

Parownica parownicy nierówna. Każdy rodzaj – w podstawowym rozróżnieniu przeprowadzonym z uwagi na budowę są ich trzy – sprawdzi się w innych warunkach. W ofercie sklepów zajdziesz:

  • parownicę ręczną, czyli model najtańszy i najpopularniejszy. Jest niewielka i składa się z rączki z wbudowaną grzałką oraz zbiornika z wodą. Można nią prasować firany czy zasłony bez ściągania z karniszy. Jest wygodna i mobilna,
  • parownicę ze zbiornikiem zewnętrznym, nieco mniej poręczna, gdyż zbiornik ów połączony jest z nią grubym przewodem,
  • parownicę stojącą, wyróżniająca się znacznie większym rozmiarem. Taka parownica jest droższa, ponieważ w komplecie znajduje się stojak z wieszakiem na ubrania. Wyklucza to konieczność wieszania wygładzanych materiałów na drzwiach czy szafie. Ma również większy zbiornik na wodę, więc pracowanie może trwać dłużej. Jednocześnie trochę trudniej ją przechowuje.

Jeśli prasujesz niewiele rzeczy, robisz to na bieżąco lub w domu mieszkasz sam lub z drugą połówką, wystarczy Ci parownica ręczna, ewentualnie z większym zbiornikiem zewnętrznym (jeżeli prasujesz na bieżąco, ale dużo, bo np. pracujesz na reprezentatywnym stanowisku i musisz szczególnie dbać o wygląd). Z kolei parownica stojąca będzie doskonała dla rodzin wieloosobowych i jeśli pasować wolisz tylko raz na jakiś czas. Przy większej kupie rzeczy lepiej mieć większy zbiornik i gotowe stanowisko.

Parownica

Parownica – dodatkowe korzyści

Parownica to urządzenie, które łatwiej zabrać w niezbyt sprzyjające warunki. Będąc na wyjeździe, nie zawsze znajdziesz miejsce odpowiadające desce do prasowania, by wyprasować coś żelazkiem. Ponadto parownica jest gotowa do użytku szybciej i mniej z nią zachodu. Nalewasz wody, włączasz, wygładzasz ubranie i ruszasz na spotkanie.

Mało tego! Dzięki parownicy do ubrań usuniesz nieprzyjemne zapachy z materiałów i odświeżysz rzeczy.

A co z wadami?

Głównymi wadami parownicy są niższa względem klasycznego żelazka wydajność oraz mały rozmiar zbiornika na wodę w modelach ręcznych. Jeśli więc potrzebujesz urządzenia przede wszystkim „do zadań specjalnych”, zdecydowanie wystarczy Ci parownica. Przejrzyj modele i wybierz taki o największej funkcjonalności i zadowalającej Cię mocy (wówczas będzie wydajniejsze).

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ