Farb istnieje wiele rodzajów, ciężko jest więc wybrać tą jedną odpowiednią dla siebie. Przede wszystkim zastanów się, czego oczekujesz od produktu. Czy twoje szaleństwo z nowym kolorem jest tylko chwilowe, czy chcesz uzyskać trwały efekt? Czy posiadasz jakieś siwe włosy, które chcesz przykryć farbą i czy jest ich duża ilość? Czy twoja skóra na głowie jest delikatna i podatna na podrażnienia, a twoje włosy słabe i kruche?
Rodzaje farb dostępnych w każdej drogerii
1. Farby trwałe idealnie zakrywają siwe włosy. Po jakimś czasie po użyciu powstają odrosty, w trakcie mycia włosów farba nie spłukuje się. Farby zawierają silną substancję, jaką jest amoniak, powoduje on odchylenie się łusek włosa, w ten sposób, aby pigment mógł dobrze wniknąć do jego wnętrza. Dzięki czemu kolor, jaki wybierzemy, może być dowolny, możemy bardzo intensywnie rozjaśnić lub przyciemnić nasze włosy. W farbach trwałych zawarta jest mała ilość wody utlenionej, której zadaniem jest rozjaśnienie naturalnego barwnika oraz utrwalenie roślinnych pigmentów. Efekt utrzymuje się od 4 do 6 tygodni.
2. Szamponetki to wydzielone porcje na jedno użycie, niezawierające w składzie amoniaku. Pigmenty zawarte w farbie nie przenikają do wnętrza włosa, jedynie nakładają się na niego z zewnątrz. Przez to efekt farbowania jest nietrwały i może się zmyć już za pierwszym razem lub po poru myciach. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą jedynie wypróbować nowy kolor, jednak nie chcą trwałego efektu. Dzięki szamponetkom można przejść szybką metamorfozę na pewien czas, jednak nie uszkodzić w żadnym razie włosów, w szybkim tempie wrócić do starego odcieniu. Szamponetki dostępne są w każdej w drogerii w bardzo niskich cenach, taka farba może kosztować nawet około 4 złote.
3. Farby półtrwałe, za ich pomocą można rozjaśnić albo przyciemnić włosy o maksymalnie dwa tony. Nie posiadają w składzie amoniaku albo posiadają go znikomą ilość w farbach o odcieniach blond. Kolor zmywa się po kilku tygodniach w sposób równomierny. Farby trwałe dobrze pokrywają siwe włosy, jednak z takich kosmyków będzie ciężej później zmyć tę farbę. Odradza się pokrywanie włosów siwych takim rodzajem farby, zwłaszcza gdy siwe włosy układają się w nierównomiernie pasma. W takim wypadku fryzjer najlepiej doradzi rodzaj farby.
4. Farby ziołowe, z naturalnymi składnikami roślinnymi. Polecane zwłaszcza przy słabych i zniszczonych włosów, a także w przypadku wrażliwej skóry głowy. Przeważnie to farby półtrwałe, nieposiadające w sobie wody utlenionej czy amoniaku. Mogą pogłębić naturalny odcień włosów, przeważnie ulegają zmyciu po około 8 umyciach głowy.
W jaki sposób dopasować kolor farby do własnej urody?
Istnieje parę zasad, na co zwracać uwagę przy wyborze farby do włosów do swojej urody. Osoby posiadające ciemną karnację i ciemne włosy powinny wybrać ciepłe odcienie rudego oraz wszelkie brązy. Takie osoby nie powinny farbować włosów na chłodne blondy. Mogą one farbować włosy na jasny blond, jednak powinny wówczas zachować pewien odrost, dzięki czemu włosy będą wyglądały naturalniej. Osoby o ciemnej karnacji i jasnych włosach dobrze wyglądają w ciemnych brązach oraz rudym kolorze włosów. Kolory te podkreślą barwę tęczówki. Kobiety o jasnej karnacji i jasnych oczach, śmiało mogą sięgać po chłodne blondy, rudości oraz brązy.
Jak przeprowadzić zabieg farbowania włosów w domu?
- Przeprowadź na włosach kurację wygładzającą i regenerującą. Sprawi to, iż farba do włosów wniknie w nie w sposób równomierny, przez co w uszkodzonych kosmykach włosów nie pojawią się wówczas ciemniejsze zabarwienia.
- Unikaj mycia włosów przed nałożeniem farby. Mycie sprawi, iż na włosach powstanie naturalny płaszcz lipidowy, przez co składniki farby będą miały trudności w ich wniknięcie i kolor może nie wyjść taki jakbyśmy chcieli.
- Jeśli pierwszy raz używasz wybraną przez siebie farbę, przeprowadź wcześniej test uczuleniowy. Niewielką ilość produktu rozprowadź na skórę na przykład za uchem lub na łokciu, następnie po paru minutach spłucz wodą. Jeśli po upływie dwóch dni, skóra nie stanie się zaczerwieniona możesz użyć danej farby.
- Przed rozpoczęciem procesu farbowania, zwróć uwagę na jakie włosy należy nałożyć farbę. Nie które z nich nakładane są na mokre a inne na suche włosy.
- Użyj farby natychmiast po przygotowaniu całej mieszanki. Najbardziej skuteczne właściwości nabiera ona po około 10 minutach.
- Trzymaj farbę na włosach przez czas zgodny z opisem producenta, na odrosty najpierw nałóż farbę na 15 minut, po czym nałóż resztę farby na całej długości włosów.
- W trakcie farbowania nie zakrywaj włosów ręcznikiem.
- Mieszankę trzymaj zawsze tyle czasu ile podaje producent na opakowaniu farby, nie przytrzymuj jej zbyt długo, ani za krótko.
- Przed użyciem farby zapoznaj się z instrukcją do niej załączonej. Posiada ona zawsze informację o czasie jakim się powinno trzymać farbę na włosach oraz o sposobie przygotowania mieszanki.
- W przypadku długich włosów, lepiej zakupić od razu dwa opakowania farby.
Farbowanie siwych włosów
Zbyt szybkie siwienie włosów niestety spotyka coraz większą liczbę kobiet. Jeśli chcemy je wizualnie odmłodzić, aby na brały młodzieńczej świeżości. Również starsze kobiety często postanawiają zafarbować swoje siwe włosy, w takim przypadku koloryzacja jest czasem bardzo trudna. Farbowanie całkowicie siwych włosów szczególnie za pierwszym razem, powinno odbyć się w profesjonalnym salonie fryzjerskim, gdzie otrzymamy poradę w zakresie farbowania. Fryzjer dobierze do rodzaju cery i koloru oczu, idealną farbę do włosów, która pokryje niechciane siwe pasma.
Cena farby do włosów
Ceny farb w drogeriach wahają się pomiędzy 6, a nawet 50 złotych, wszystko zależy od rodzaju farby.