Niepłodność to choroba, która w Polsce dotyka co czwartą/piątą parę w wieku reprodukcyjnym. Wśród różnych terapii stosowanych w przypadku niepłodności są także inseminacje, czyli wprowadzenie nasienia bezpośrednio do dróg rodnych kobiety. Może to być inseminacja naszyjkowa, inseminacja dojajowodowa lub domaciczna. Ta ostatnia jest zdecydowanie najpopularniejsza. Inseminacje mogą być wykonane przy wykorzystaniu nasienia partnera lub obcego dawcy.
Na czym polega zabieg?
Inseminacja domaciczna jest dość prostym zabiegiem, przeprowadzanym w warunkach ambulatoryjnych, w gabinecie ginekologicznym. Pacjentka musi być wcześniej przygotowana, to znaczy po wszelkich badaniach wskazanych przez lekarza i we właściwym, stwierdzonym na podstawie badań i wcześniejszych obserwacji dniu cyklu. Jeśli jest taka konieczność, pacjenta jest także po wspomaganiu owulacji.
W trakcie samego zabiegu do macicy wprowadzany jest cewnik (czasami, ale rzadko, z pomocą obrazowania przy pomocy USG). Cewnik jest niewielki (ma niedużą średnicę) i miękki. Przez niego podaje się nasienie, także odpowiednio wcześniej przygotowane. Po wprowadzeniu nasienia pacjenta pozostaje w gabinecie jeszcze przez około kwadransa i może iść do domu. Po inseminacji domacicznej powinna odpoczywać, nie podejmować wysiłku fizycznego ani nie brać gorących kąpieli.
Inseminacja cena, gdzie wykonać, NFZ
Inseminacja domaciczna nie jest drogim zabiegiem (jeśli spojrzymy na ceny w prywatnych przychodniach w całej Polsce). Cena jednej inseminacji waha się pomiędzy 700PLN a 1500PLN. Zwykle udaje się przy jednej z czterech pierwszych prób, których nie powinno się wykonywać więcej niż sześciu. Czyli maksymalny koszt, przy sześciu próbach można oszacować na 9000PLN (rozłożonych na pół roku).
Inseminacja może być także wykonana w ramach NFZ, czyli dla pacjentów – bezkosztowo. Teoretycznie, bo w praktyce jest to niezwykle trudne nawet w dużych miastach – niewiele ośrodków je wykonuje. Wycena tego zabiegu przez NFZ w żaden sposób nie rekompensuje poniesionych na niego nakładów (konieczny sprzęt, wyszkolony personel), dlatego szpitale niechętnie go kontraktują. Dlatego najszybciej można poddać się inseminacji w jednej z licznych klinik prywatnych zajmujących się leczeniem niepłodności. Działają w każdym większym mieście, na terenie całej Polski.