Aranżacja wnętrz nie należy do najprostszych zadań. Zebraliśmy przemyślenia na temat najczęstszych błędów projektowych i wskazówek, jak je naprawić.

1. Zaburzone proporcje

Przykładów wnętrz, w których skala mebli i proporcje oświetlenia są zaburzone jest wiele. Unikaj łączenia razem zbyt dużych mebli i dodawaj mniejsze elementy, aby złagodzić przestrzeń. Na przykład nie należy zestawiać dużej skórzanej sofy z równie dużym stolikiem do kawy. Zamiast tego użyj pary małych stoliczków,np. okrągłych czy kwadratowych, aby utworzyć stolik do kawy.

Jeśli decydujesz się na dywan, postaw na kilka mniejszych modeli. Kładąc jeden ogromny dywan, możesz przytłoczyć wnętrze i zaburzyć proporcje. Z oświetleniem jest odwrotnie. Zdecyduj się na większą niż pierwotnie rozważaną oprawę jako sposób na odważne wyrażenie projektu.

2. Za dużo mebli „brązowego drewna” lub „dopasowanych” w tym samym pomieszczeniu

Należy mieszać wykończenia dekoracyjne i style mebli w pomieszczeniu. W jadalni, zamiast kupować odpowiedni zestaw, zatrzymaj kilka starych mebli, takich jak stół i kredens. Następnie dodaj krzesła w innym wykończeniu lub stylu. Lub, jeśli stół i krzesła pasują do siebie, pomieszaj je z pomalowaną szafką lub drewnianą konsolą. To zestawienie różnych wykończeń i stylów nadaje pomieszczeniu charakteru i stylu.

Nie spiesz się z wypełnianiem przestrzeni meblami, które wyglądają tak samo. Zamiast tego daj sobie czas, aby starannie zebrać wyjątkowe meble z outletów, sklepów z antykami czy podróży.

3. Nad ozdabianie pokoju

Mniej znaczy więcej – to wiadomo od dawna. Ludzie mają tendencję do dekorowania swoich domów, wypełniając każdą przestrzeń meblami czy dekoracjami, które mają małą wartość sentymentalną. Unikaj rozpraszania przedmiotów kolekcjonerskich w pokoju. Zamiast tego kolekcje powinny być zgrupowane na jednym stole, półce lub półkach.

4. Złe oświetlenie

Dobry plan oświetlenia zapewnia zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne potrzeby. Zbyt wiele lamp w pokoju zaburza proporcje oświetlenia. Celem jest znalezienie idealnej równowagi pomiędzy oświetleniem architektonicznym (oświetlenie naturalne, oświetlenie ciągów komunikacyjnych), a oświetleniem punktowym (żyrandole, kinkiety) i lampami (oświetlenie do zadań).

5. Używanie tapety w każdym pokoju

Znowu mniej znaczy więcej. Wykorzystuj tapetę do podkreślenia specjalnej przestrzeni, takiej jak jadalnia, pokój dla gości czy sypialnia. Unikaj używania tapety w sąsiadujących pokojach.

6. Nieprawidłowo wiszące ozdoby

Powszechnym błędem jest zbyt duża ilość powieszonych lub rozproszonych elementów dekoracyjnych. Lepiej połącz je w grupy w celu uzyskania większego i pozytywnego odbioru. Ozdoby powinny wisieć na wysokości wzroku, z punktem środkowym na wysokości około 150 cm (i dopasować w razie potrzeby, jeśli wiszą nad meblami).

Artykuł napisany przy pomocy Pana Macieja Balcerka z Perfect Space.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ