Otrzymanie pracy to ogromny sukces i powód do radości. Jednak niejedną osobę zjadają nerwy na myśl o nadchodzących zmianach. Spokojnie, stres związany z takimi sytuacji jest całkowicie naturalny i zrozumiały. Nie pozwól mu nad sobą zapanować. Oto kilka porad, które pozwolą Ci przetrwać pierwszy dzień w nieznanym środowisku.

Przede wszystkim pozytywne myślenie!

Najprawdopodobniej głowa będzie Ci podpowiadała najczarniejsze scenariusze, ale poświęcaj tym myślom jak najmniej uwagi. Nie ma sensu skupiać się na negatywach albo stresować się wydarzeniami, które jeszcze nie miały miejsca. Zainwestuj swoją energię w uśmiech i pamiętaj, że każdy musiał kiedyś przeżyć swój pierwszy dzień. Nowi koledzy na pewno będą do Ciebie podchodzili z wyrozumiałością i cierpliwością.

Dobra forma

Postaraj się, żeby wieczór poprzedzający Twój wielki dzień minął Ci spokojnie. Zrelaksuj się robiąc sobie kąpiel, czytając wciągającą książkę lub oglądając komedię. Połóż się do łóżka wcześniej niż zwykle i daj sobie czas na opanowanie emocji i zaśnięcie. Porządna dawka snu to podstawa sukcesu! Trudno skupić się na obowiązkach, kiedy co kilka sekund ziewamy i tracimy koncentrację.

jak-przetrwac-pierwszy-dzien-w-nowej-pracy_2

Pierwsze wrażenie ma znaczenie

Wszyscy wiemy, że nie należy oceniać książki po okładce, ale nie oznacza to, że nie warto postarać się o to, aby pierwsze wrażenie było jak najkorzystniejsze. Wybrana przez Ciebie stylizacja powinna odpowiadać standardom, jakie obowiązują w firmie. Dowiedz się, czy pracownicy mają narzucony dress code. Jeżeli tak, trzymaj się go bezwzględnie. W nowej pracy panują luźne zasady i masz wolną rękę? Super! W takim wypadku najlepiej będzie się zdecydować na coś klasycznego, ale nie za bardzo zobowiązującego. Jeansy oraz elegancka bluzka to świetna propozycja na neutralny strój. Niech stylizację dopełni minimalistyczna biżuteria oraz perfumy. Może to być na przykład jeden z nowoczesnych zapachów francuskiej marki Lanvin. Nie zapomnij też o starannie wykonanym makijażem dziennym, który podkreśli Twoją urodę.

Pokora

Pokaż, że jesteś otwartą osobą, która chce się uczyć i ciężko pracować. Unikaj komentowania zwyczajów panujących w nowym miejscu pracy. Szczegółowe historie o Twoich dotychczasowych doświadczeniach zostaw na później. Zamiast tego skup się na obserwacji i czerpaniu wiedzy od ludzi wokół. Dołączenie do zgranego zespołu może się wydawać trudne, ale z czasem dystans między wami zniknie. Od początku znajomości zachowuj się przy tym naturalnie, przyjacielsko oraz szczerze. Próby przypodobania się na siłę mogą spotkać się z negatywną reakcją otoczenia.

jak-przetrwac-pierwszy-dzien-w-nowej-pracy_3

Uwierz w siebie

Mnóstwo zasad, nowe twarze… Nic dziwnego, że możesz poczuć się przytłoczona ilością informacji i bodźców, które będziesz musiała przetworzyć w kilka godzin. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele. Popełniaj błędy, pytaj, gdy masz wątpliwości, proś o radę bardziej doświadczonych od siebie. Nie trać przy tym pewności siebie. Takie działania w niczym Ci nie umniejszają, a wręcz przeciwnie — pokazują, że jesteś zaangażowana. I pamiętaj: nie byłoby Cię tu, gdzie jesteś, gdybyś nie była kompetentną osobą.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ