Pierwsza wizyta u ginekologa z reguły jest dla ‚młodej’ kobiety stresująca. Rozebranie się przed obcą osobą wywołuję dyskomfort oraz niepokój. Często w wyniku tego taka wizyta jest ciągle odkładana lub nie odbywa się wcale. A to błąd, ponieważ podczas takiej wizyty można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, zostanie przeprowadzone badanie i wywiad. Dowiemy się, czy jesteśmy zdrowe, czy jednak coś nam dolega. Zawsze lepiej zapobiegać, dlatego profilaktyka jest tak ważna.
Kiedy zgłosić się na pierwszą wizytę do ginekologa?
Jeżeli chodzi o pierwszą wizytę u ginekologa, nie ma ściśle określonych zasad. Przyjmuje się, że kobiety, które nie mają żadnych kłopotliwych dolegliwości, powinny odwiedzić gabinet ginekologiczny przed 20 rokiem życia. O wizycie u ginekologa bardzo często decyduje wiek, w którym rozpoczęło się współżycie z partnerem. Dziewczyny wtedy zwracają uwagę nie tylko na swoje zdrowie intymne, ale i na metody antykoncepcji.
Gabinet ginekologiczny jest również odwiedzany przez młodsze kobietki, u których miesiączka pojawiła się dość wcześnie, lub borykają się z innymi dolegliwościami intymnymi. Na taką wizytę, jeżeli nie mamy ukończone 18 lat, musimy zgłosić się z rodzicem lub opiekunem prawnym. W niektórych sytuacjach lekarz zgadza się na badanie na podstawie zgody pisemnej.
Przeczytaj też: http://www.umalgosi.pl/jak-wybrac-odpowiedni-kubeczek-menstruacyjny/
Co jest wskazaniem do wizyty u ginekologa?
Istnieje wiele nieprzyjemnych dolegliwości intymnych, które powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty, są to:
- upławy,
- swędzenie i pieczenie miejsc intymnych,
- nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych,
- ból w podbrzuszu,
- powiększający się brzuch,
- zatrzymanie miesiączki,
- nieregularne miesiączki,
- plamienie pomiędzy miesiączkami,
- długie i obfite miesiączki,
- silne bóle menstruacyjne,
- zaburzony rozwój sutków,
- brak owłosienia łonowego,
- nadmierne owłosienie,
- ból podczas współżycia.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?
Pierwsza wizyta u ginekologa jest ważna, ale nie trzeba się do niej zbytnio przygotowywać. Wystarczy przed jej odbyciem umyć miejsca intymne. No chyba, że zgłaszamy się do ginekologa z problemem nieprzyjemnego zapachu z miejsc intymnych lub upławami. Naturalny wygląd oraz zapach jest dla lekarza dość istotny, ułatwia diagnozę.
Źródło: https://www.e-tryby.pl/