Salon to serce domu, a zarazem centrum rodzinnego życia. To w nim spędzamy wspólnie najwięcej czasu. Jak urządzić tę przestrzeń tak, żeby służyła wszystkim członkom rodziny? Oto kilka sprawdzonych porad.

Podział na strefy

Salon należy do pomieszczeń, którym można nadać wiele funkcji. To miejsce, gdzie się bawi, pracuje, odpoczywa czy pożywa posiłki. Przy planowaniu aranżacji wnętrza bardzo ważne jest to, żeby na początku wydzielić w nim strefy. Każda z nich powinna odpowiadać którejś z funkcji. Ich łączenie np. jedzenie na kanapie przed telewizorem albo zabawa w trakcie siedzenia przy stole jest niewskazane. Dlaczego? Ponieważ to utrudnia skupienie się na wykonywaniu danej czynności, zwłaszcza gdy mowa o dzieciach.

Przy wyznaczaniu granic poszczególnych stref bardzo przydatne mogą okazać się meble imitujące ścianki działowe. Parawan czy wolno stojący regał wystarczą, żeby rozgraniczenie było odczuwalne. W ten sposób wszyscy mogą przebywać w jednym pomieszczeniu, zachowując jednocześnie wrażenie bycia w różnych strefach.

Meble dla wszystkich

Miło i przytulnie

Każdy chce, żeby jego salon sprawiał wrażenie miłego i przytulnego. Jak można w łatwy sposób ocieplić wnętrze? Na przykład poprzez położenie miękkiego dywanu, który umożliwi zabawę na podłodze. Ważnymi elementami uzupełniającymi są także inne tekstylia. Zadbaj o to, żeby w pokoju zawisły długie zasłony, a na kanapie znalazły się poduszki. Nie bój się przy tym eksperymentować z odcieniami. Jeżeli chodzi o ściany, najlepiej zdecydować się na pastelowe kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. Ciekawym rozwiązaniem jest też miejscowe zastosowanie farby kredowej, na której można potem tworzyć małe dzieła sztuki albo zapisywać ważne dla wszystkich domowników informacje.

Rodzinna rozrywka

Na rynku znajduje się wiele gier familijnych na konsolę. Wspólna rywalizacja sportowa czy tworzenie choreografii tanecznych to świetny sposób na spędzenie popołudnia z uśmiechami na twarzach. Rodzinny salon warto wyposażyć w telewizor do konsoli oraz samą konsolę. Uważajcie, te gry uzależniają!

Podział na strefy

Meble dla wszystkich

Meble, które znajdują się we wspólnym pokoju, mają zachęcać do spędzania czasu razem. O ile w mieszkaniu nie przeznaczono osobnego pomieszczenia na jadalnię, w salonie powinien stanąć duży stół, przy którym można zjeść posiłek lub rozegrać rundę ulubionej gry planszowej. Duża kanapa, na której wygodnie mogą rozsiąść się wszyscy domownicy to podstawa. Jeśli macie liczną rodzinę, warto pomyśleć także o fotelach. Świetnie sprawdzają się też wszelkiego rodzaju meble modułowe, które z czasem można powiększać o kolejne elementy.

Kropka nad i

Ostatni element rodzinnego salonu to wspólnie zrobione dekoracje. Spędźcie popołudnie na wyborze zdjęć z wycieczek, które wywołacie i oprawicie w ramki. Przygotujcie sznur kolorowych chorągiewek, które zawiesicie nad stołem. Najmłodsi mogą dodatkowo stworzyć własnoręczne obrazki. Każdy, kto zostawi po sobie jakiś ślad, będzie mieć poczucie współdzielenia tej przestrzeni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ