Zakładanie własnej pasieki bywa nie lada wyzwaniem. Choć z pewnością dysponujemy sporą wiedzą teoretyczną, nadal pozostaje sporo dylematów dotyczących m.in. tego, jak wybrać ul, jak wybrać odpowiedni sprzęt pszczelarski czy pierwszą linię pszczół.

Sama teoria jest oczywiście konieczna, jednak nie będzie wystarczająca. To dlatego konieczne jest również zdobycie praktycznego doświadczenia, które pomoże w prowadzeniu pasieki.

Jeśli chcemy założyć amatorską pasiekę, ale nie wiemy od czego zacząć, czytamy różne źródła, które jedynie tworzą mętlik w głowie, warto skorzystać z poniższych rad, które rozwieją wszelkie wątpliwości.

pszczelarz

Pierwsze kroki w zakładaniu pasieki

Przede wszystkim, jeśli myślimy o tym, by zająć się hodowlą pszczół, musimy zastanowić się nad tym, w jakim celu zamierzamy założyć pasiekę.

Należy wiedzieć, że zupełnie inaczej będzie wyglądało prowadzenie pasieki typowo hobbystycznie i amatorsko, a zupełnie inaczej sporych rozmiarów pasieki wędrownej, która będzie głównie nastawiona na produkcję miodu oraz produktów pszczelich.

Jeśli naszym celem jest przede wszystkim obserwacja pszczół, chcemy pozyskiwać miód wyłącznie na nasze potrzeby, będziemy typowym hobbystą.

Musimy jedynie określić, czy w przyszłości zamierzamy poszerzać naszą pszczelarską działalność – bez sprzedawania produktów pszczelich.

Z kolei, gdy zamierzamy zająć się pszczelarstwem na poważnie, planujemy sprzedawać miód, nieustająco poszerzać liczbę pni, będziemy pszczelarzami rozwojowymi.

Możemy także zostać pszczelarzami zawodowymi. Wtedy pasieka pszczela będzie poszerzana, zajmiemy się hodowlą matek pszczelich, a samo pszczelarstwo stanie się naszym sposobem na życie. Warto to określić na samym wstępie.

Akcesoria pszczelarskie

Aby móc odpowiednio zająć się hodowlą pszczół, potrzebował będziesz wszelkich niezbędnych akcesoriów pszczelarskich. Pszczelarstwo wymaga sporej uwagi i troski o każdy nawet najmniejszy szczegół. Jeżeli chcesz zająć się tym na poważnie, powinieneś zadbać o dogodne warunki hodowli.

Hodowli nie możesz rozpocząć od zaraz, bez odpowiedniej wiedzy w tym kierunku. Pszczelnictwo, to rozległa nauka o pszczelarstwie czyli hodowli pszczół. Jeżeli chcesz amatorsko się tym zająć powinieneś poznać chociaż podstawy, by w przyszłości się nimi kierować.

Wizyta w sklepie pszczelarskim

Jeżeli już podjąłeś decyzję o hodowli pszczół, kolejnym krokiem będzie wizyta w profesjonalnym sklepie pszczelarskim. To właśnie tutaj, będziesz mógł kupić wszystkie niezbędne akcesoria do rozpoczęcia hodowli i późniejszej pielęgnacji pasieki. Jednym z profesjonalnych sklepów jest Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz. Bez względu jednak na to jaki sklep wybierzesz, sprawdź czy pracują w nim osoby znające się na pszczelnictwie, wówczas będziesz mógł poprosić o ich poradę, pomogą Ci również wybrać odpowiedni sprzęt dla siebie.

Praktyczne doświadczenie

Kolejną istotną kwestią jest zdobycie praktycznego doświadczenia. Warto poprosić doświadczonego pszczelarza o to, by pokazał nam wnętrze ula. Powinniśmy umieć rozróżniać matkę pszczelą od pszczół robotnic, trutni.

Musimy wiedzieć, jak wygląda czerw otwarty, czerw kryty, jaja, pierzga, poszyty miód, a także rozmaite komórki plastra. Na własne oczy powinniśmy zobaczyć ramkę, sprawdzić, ile waży miód, a ile czerw.

Jeśli w przeszłości zostaliśmy użądleni przez pszczołę, wiemy także, jak reaguje organizm na jad. Użądlenia są – niestety – nieodłącznym elementem prowadzenia pasieki.

Koniecznie trzeba również zapoznać się z okolicznymi pszczelarzami, by zebrać doświadczenie oraz dowiedzieć się, jaki typ ula posiadają, jaka linia pszczół sprawdza się na danym terenie oraz w jakie pożytki wykorzystują.

Musimy także uszanować fakt, że niektórzy pszczelarze nie będą chcieli zdradzać swoich tajemnic.

Lokalizacja pasieki

Istnieje kilka przesłanek ku temu, by pasieka została założona na wsi. Przede wszystkim rośnie tam wiele roślin miododajnych. Co więcej, pszczoły nie będą narażone na spaliny.

Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości i chcemy założyć pasiekę w mieście, trzeba sprawdzić, czy nie istnieją żadne wewnętrzne zakazy.

Istotną kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę, gdy chcemy dowiedzieć się, jak zacząć hodować pszczoły, jest także sprawdzenie, czy nie istnieją w okolicy specyficzne zakłady pracy.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że istnieje spore ryzyko, że hodowla pszczół może się nie powieść.

Jeśli pszczoły narażone są na różnorodne drgania podłoża czy hałas, mogą bardzo źle zimować. Istotną rolę będzie także odgrywać sąsiedztwo pozostałych pasiek.

Jeżeli na danym terenie istnieje zbyt duża liczba uli, może skutkować to przepszczeleniem środowiska. Co więcej, może dochodzić do wzajemnego rabowania rodzin pszczelich czy przenoszenia groźnych chorób.

Jak ocenić zasoby pożytkowe?

Ilość zasobów pożytkowych to inaczej ilość roślin, które znajdują się w pobliżu zakładanej pasieki. Powinna ona dostarczać pyłku i nektaru.

Przede wszystkim pod uwagę bierzemy rośliny kwitnące, jednak warto wiedzieć, że sprawdzą się również niektóre rośliny iglaste oraz liściaste – te, na których żyją czerwce produkujące spadź i mszyce.

Ocena zasobów jest konieczna dla pasiek stacjonarnych, gdyż w przypadku wywozu pszczół, będzie możliwe wykorzystanie roślin kwitnących na zupełnie innym terenie. Przeprowadzenie oceny jest stosunkowo proste.

Jeśli nasza pasieka znajduje się na wsi, sprawdźmy jej otoczenie. Czy w okolicy znajdują się łąki graniczące z lasami, czy może pola uprawne z pobliskimi sadami. Sprawdźmy również, czy wzdłuż drogi dojazdowej znajdują się rośliny – jeśli tak, to jakie.

Być może w niedalekiej odległości mieszczą się również tereny uprawne. Bardzo dobrym wyborem będzie ustawienie uli w sadzie owocowym.

Rośliny miododajne

Kolejny etap to ustalenie, czy blisko występują rośliny miododajne. Warto dowiedzieć się, na które rośliny powinniśmy zwrócić uwagę. Początkowo udajmy się na spacer, sprawdźmy okolicę. Bardzo dobrym znakiem będzie występowanie takich roślin, jak:

  • mniszek lekarski,
  • lipa,
  • koniczyna czerwona i biała,
  • chaber,
  • wierzby,
  • krzewy leśne,
  • leszczyna,
  • roślinność wodna kwitnąca.

Ważne, by szczegółowo określić pożytki występujące na danym terenie. Nie możemy dopuścić do sytuacji, gdy sąsiedztwo to monokultury pryskanych zbóż czy chwastów. Będzie to zupełnie nieużyteczne dla pszczół.

Jak wybrać typ ula?

Dla każdego pszczelarza, który chce mieć własne pasieki, ważny będzie wybór typu ula. Jak założyć ul? Bardzo dobrze sprawdzają się ule leżaki.

Ich ogromną zaletą jest fakt, że wymagają wyłącznie wyciągania ramek – nie ma konieczności podnoszenia całych korpusów.

Jeśli zamierzamy być pszczelarzem rozwojowym, warto postawić na ule wielokorpusowe. Są bardziej precyzyjne w obsłudze niż ule leżaki. Nadają się również do gospodarki wędrownej. Do ich zalet można dodatkowo zaliczyć:

  • możliwość zwiększania pojemność miodni i gniazda,
  • możliwość odbioru małych i krótkich pożytków,
  • uzyskiwanie czystego miodu odmianowego,
  • możliwość wyczyszczenia dennicy z osypu zimowego,
  • ramki przewozimy w korpusach uli.

ule

Zalety uli wielokorpusowych

Co więcej, w ulach wielokorpusowych stosuje się poziomą kratę ogrodową pomiędzy rodnią a miodnią. To dlatego ramki z miodem są pozbawione czerwiu. Plusem jest fakt, że pszczoły instynktownie będą składać miód nad czerwiem.

Dodatkowo mamy możliwość zastosowania “poduszki powietrznej” z pustej półnadstawki pod rodnią. Ma to ogromne znaczenie w czasie zimowli. Tego rodzaju ule będą również doskonałe do gospodarki wędrownej.

Wiele osób zastanawia się czym właściwie jest pszczelarstwo, jak zacząć, by hodowla pszczół była prawdziwą satysfakcją. Powyższe wskazówki z pewnością będą pomocne, dlatego nie warto ich ignorować.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ