Świeże zioła to podstawa dobrego i aromatycznego gotowania. Aby wykorzystywać je na co dzień w kuchni warto podjąć się ich domowej uprawy. Jakie zatem zioła można uprawiać w przestrzeni mieszkania czy domu? O tym dowiecie się z tego artykułu.

Domowa uprawa ziół

Sposobów na domową uprawę ziół jest wiele. Poczynając od uprawy w doniczkach na wewnętrznym parapecie, a kończąc w sezonie wiosenno-letnim na balkonie. Zioła mają różne wymagania – jednym do wzrostu potrzeba więcej światła, inne z kolei potrzebują cienia, jak również mniejszej lub większej wilgotności podłoża.

Jednak jeśli chcemy uprawiać zioła przez cały rok w domu, mając przy tym kontrolę nad odpowiednim oświetleniem czy zacienieniem, to optymalnym rozwiązaniem będzie growbox – namiot do uprawy. 

Całą ich gamę, w różnych rozmiarach oferuje MrGrow.pl.  Każdy znajdzie tutaj dostosowany do przestrzeni mieszkania – odpowiednich rozmiarów growbox, wraz z profesjonalnym wyposażeniem takim jak oświetlenie czy systemy wentylacji.

Tyle wskazówek na początek. Skupmy się jednak nad tym jakie zioła faktycznie możemy uprawiać w domu.

Bazylia

To bezapelacyjnie podstawa kuchni włoskiej. Trudno wyobrazić sobie bez niej spaghetti, pasty czy domową pizzę. To również baza do stworzenia pesto. Bazylię powinno się uprawiać w doniczkach z większymi otworami na dnie, żeby ziemia nie zatrzymywała wody. Jest to zioło które wymaga dobrego nasłonecznienia lub sztucznego oświetlenia.

Warto pamiętać, że bazylia jest ziołem jednorocznym o stosunkowo krótkim okresie wegetacji. Dlatego warto jej świeże liście na bieżąco zrywać i dodawać do potraw.

Oregano

To podobnie jak bazylia dodatek kuchni włoskiej. Sprawdzony w daniach z makaronów oraz w pizzy i zapiekance. Warto wiedzieć o tym, że świeże liście oregano nie mają tak intensywnego aromatu jak suszone, a nie każdemu bardzo wyrazisty zapach tego zioła odpowiada.

Oregano zwane Lebiodką pospolitą w odróżnieniu d bazylii jest rośliną wieloletnią. Podobnie jak inne zioła wymaga dobrego oświetlenia i nawilgotnienia gleby.

Rozmaryn

Jest wyjątkową przyprawą w kuchni. Ma przyjemny zapach i kojące działanie. To przede wszystkim przyprawa do marynowania mięs, ale także zup i zapiekanych warzyw. Rozmaryn jest rośliną naturalnie rosnącą w południowym klimacie i dlatego dobrze znosi suszę. Wymaga jednak dobrego nasłoneczniania czy też oświetlenia.

Szczypiorek

Świeży szczypiorek to świetna dodatek do jajecznych potraw, mięs czy sałatek. Można go uprawiać w doniczce, w warunkach domowy na dwa sposoby. Pierwszy to zasianie nasion, drugi poprzez posadzenie cebuli do ziemi. 

Szczypiorek również wymaga dobrego nasłonecznienia. Nie można go jednak nazbyt przelewać wodą.

Pietruszka

Nać pietruszki jest bogata w żelazo i witaminę C. Trudno wyobrazić sobie bez niej rosół  czy inne zupy. Pietruszkę można kupić w wielu sklepach spożywczych już w doniczce. Zachęcamy jednak do zasiania własnych nasion.

Po około trzech miesiącach powinniśmy się cieszyć plonami. Pietruszka wymaga regularnego nawilżenia gleby i dostępu do wilgotnego powietrza.

Mięta

Orzeźwiająca w aromacie i smaku mięta to idealny dodatek do drinków, zimnych, napojów ale również do sałatek owocowych oraz warzywnych. Mięta wymaga dobrego nawodnienia gleby, jednak oświetlenie powinno być dla niej umiarkowane. 

Decydując się na uprawę mięty w domu można wybierać w wielu jej odmianach. Poczynają od mięty pieprzowej, przez cytrynową, a kończąc na czekoladowej czy bananowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ