W ostatnim czasie bardzo na popularności zyskały kurtki typu softshell. Zainteresowanie konsumentów tego typu kurtkami jest wysokie, co za tym idzie producenci i sklepy podążają za trendem i wypuszczają na rynek coraz więcej modeli. Zanim zdecydujemy się na zakup warto dowiedzieć się kilku rzeczy na temat tego typu odzieży.

Pochodzenie terminu i o softshell słów kilka

Termin softshell to nic innego jak zlepek 2 angielskich słów; soft czyli lekki i shell czyli powłoka lub warstwa. Celem zastosowania takiego zabiegu było wyraźne zaznaczenie, że nie mamy do czynienia ze zwykła kurtką, która zazwyczaj składa się z 3 warstw i jest zwyczajnie grubsza (tzw. hardshell). Softhsell to specjalny rodzaj tkaniny, która ma określone właściwości. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed wiatrem i jego wychładzającym działaniem a jednocześnie zapewnienie odpowiedniego oddychania naszej skórze. To niezwykle ważne, bo podczas uprawiania aktywności fizycznej wewnątrz kurtki tworzy się para wodna, która musi być odprowadzana na zewnątrz.

Materiał softshell jest stosowany również do szycia spodni, czapek i rękawiczek. Zwróćmy także uwagę na fakt, że kurtka softshell jako taka może być lekką, cienką kurtką jak również dwa razy grubszym i cięższym modelem.

Przemyślany zakup

Trzeba wspomnieć także o tym, że większość softshell’i jest stosunkowo cienka i jak było wspomniane wcześniej nadaje się głównie do uprawiania sportu (np. biegania). Na upartego znajdziemy na rynku cieplejsze softshelle, choć nie są one standardem w tym typie odzieży.

Kolejną rzeczą na która trzeba zwrócić uwagę jest to, że softshell nie zapewni nam ochrony przed deszczem czy śniegiem. Te kurtki bardzo rzadko są wodoodporne, chronić przed wilgocią będą nas tylko w niewielkim stopniu. Zanim więc zdecydujemy się na zakup, warto zadać sobie pytanie „czy kurtka softshell jest mi potrzeba”, a jeśli tak to „w jakich warunkach będzie używana”.

Jak wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego modelu możemy kierować parametrami takimi jak;

  • krój- dopasowany lub swobodny, do intensywnego wysiłku polecany jest ten pierwszy,
  • grubość- im softshell grubszy tym cieplejszy a zarazem mniej nadający sie do uprawiana sportu,
  • oddychając- parametr decydujący o tym jak wiele wilgoci produkowanej podczas aktywności może być przekazana na zewnątrz,
  • wiatroszczelność- wyrażana w jednostce CFM( przemieszczenie stopy sześciennej powietrza w ciągu minuty), im niższa wartość tym kurtka przepuszcza mniej wiatru.

Podsumowując, kurtka softshell nie jest kurtką do wszystkiego, na pewno nie będzie dobrą codzienną kurtką na zimę lub na deszczowy dzień. Jeśli jednak aktywnie spędzamy czas, może być to odzież dla nas.

Szeroki wybór na kurtki softshell i outdoor prezentuje Zielony Sklep.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ