Wilgoć w mieszkaniu jest wynikiem nieodpowiedniej cyrkulacji powietrza. Może doprowadzić do powstawania na ścianach grzybów oraz pleśni, dlatego trzeba temu przeciwdziałać. Jeśli i Tobie problem wykwitów w mieszkaniu jest obcy, sprawdź, jak możesz sobie z nim poradzić – zapoznaj się z naszymi poradami!

Remont ścian

Najskuteczniejszym, ale jednocześnie najbardziej czasochłonnym i kosztownym rozwiązaniem tego problemu jest remont ścian. W zagrzybionym miejscu należy skuć tynk do gołej ściany, dokładając do niego promień ok. 1 metra dookoła – aby mieć pewność, że walczysz również z innymi zainfekowanymi fragmentami, na których wilgoć mogła jeszcze nie wyjść na wierzch. Odsłonięty mur należy dokładnie oczyścić za pomocą drucianej szczotki a następnie opłukać wodą i osuszyć. Całą odsłoniętą ścianę warto potraktować grzybobójczymi środkami, możesz także pokryć ją folią w płynie, która skutecznie zatrzyma wilgoć. Zadbaj także o odpowiednie wykończenie ścian od zewnętrznej strony – koniecznie zaizoluj ją styropianem lub wełną mineralną – ale uwaga! Jeśli się na to zdecydujesz, pod żadnym pozorem nie wykonuj izolacji od drugiej strony, ponieważ wtedy mógłby powstać efekt termosu!

Pozostałe wskazówki do walki z wilgocią

Osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci?

Choć dokładny remont ściany jest najskuteczniejszą metodą walki z grzybem, to nie zawsze można sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Nie zawsze jest ono również konieczne – może się bowiem okazać, że grzyb na ścianie nie pochodzi z jej wnętrza, a jedynie powstaje na zewnętrznej warstwie tynku. Wówczas należy zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości. Możesz np. zaopatrzyć się w pochłaniacze wilgoci i rozmieścić je w strategicznych miejscach. Jednak dużo większą wydajnością będą się cechowały osuszacze powietrza – znajdziesz je tutaj: https://www.euro.com.pl/osuszacze-powietrza.bhtml. Te urządzenia posiadają wbudowane zbiorniki, w których gromadzi się woda pochłaniana z powietrza w mieszkaniu – dziennie mogą wyciągnąć jej nawet kilka litrów! Warto je więc umieścić w miejscach szczególnie narażonych, jak kuchnie i łazienki, w których powstaje para wodna.

Osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci

Pozostałe wskazówki do walki z wilgocią

Pamiętaj również, aby niezależnie od tego, czy na ścianach pojawia się grzyb, czy też nie, stosować się do kilku wskazówek, dzięki którym wygrasz z nadmiarem wilgoci w domu:

  • nie susz prania w domu – a przynajmniej staraj się to robić w miejscach mniej narażonych na wilgoć lub w czasie suszenia wspomagaj się osuszaczem powietrza,

  • zadbaj o cyrkulację powietrza – istotną rolę będą odgrywały w tym zadaniu wentylatory, okapy oraz otwieranie okien w celu wietrzenia pomieszczeń,

  • otwieraj drzwi do pomieszczeń – szczególnie do łazienki po wzięciu gorącej kąpieli oraz do kuchni po gotowaniu. Skumulowana para wodna będzie się osadzała na ścianach sprzyjając rozwojowi grzybów,

  • utrzymuj stałą temperaturę powietrza w domu – niech wynosi ona około 20 stopni Celsjusza. Grzyby najchętniej rozwijają się bowiem nie tylko w wilgotnych, ale i niedogrzanych pomieszczeniach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ