Jesteś osobą poszkodowaną w kolizji, wypadku drogowym, a może doszło do innego uszkodzenia samochodu z winy nieostrożnego kierowcy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co przysługuje Ci w ramach odszkodowania z OC. Zobacz też, co musisz zrobić, jeśli sprawca zdarzenia drogowego uciekł lub okazało się, że nie ma ważnego OC. Poznaj procedury postępowania przy kolizji od wypadku samochodowym.
Odszkodowanie z OC – podstawowa pomoc
Jako poszkodowany w stłuczce czy wypadku samochodowym masz prawo do uzyskania podstawowej pomocy w zakresie leczenia oraz naprawy usterek pojazdu. Wysokie koszty leczenia i rehabilitacji, holowania auta, przeglądu, przebywania pojazdu na parkingu strzeżonym oraz naprawy musiałoby słono kosztować. Nie Ciebie. Nie tylko za wszystko dostaniesz zwrot pieniędzy z OC sprawcy, ale też możesz wybrać, czy wolisz leczyć się w klinice państwowej, czy prywatnej. Jeśli odszkodowanie z OC gotówkowe będzie korzystniejsze niż bezgotówkowe, postaraj się o właśnie takie.
To nie koniec przysługującego Ci wsparcia. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć poszkodowani, których stan wiąże się z traumą, leczenie było wyjątkowo bolesne albo doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jeśli na co dzień wykorzystujesz auto do jeżdżenia do pracy, wożenia do szkoły dzieci lub innych ważnych czynności, a nie masz drugiego, przysługuje Ci prawo do zastępczego. Dowiedz się o tym prawie więcej: https://kioskpolis.pl/samochod-zastepczy-z-oc-kiedy-sie-nalezy-i-na-jak-dlugo/
Odszkodowanie z OC – sprawca uciekł lub nie ma ważnego OC
Czy ucieczka sprawcy z miejsca zdarzenia oznacza, że zostaniesz z poniesionymi szkodami sam? Bynajmniej. W takiej sytuacji zamiast do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, udasz się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Uzyskasz ten sam zakres pomocy, co w przypadku ważnego OC sprawcy, po prostu z innego źródła.
Sprawy związane z odszkodowaniem z OC możesz też załatwić w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeśli działa w ramach BLS, czyli Bezpośredniej Likwidacji Szkód, pieniądze na leczenie czy naprawę auta dostaniesz właśnie od niego. Później towarzystwo rozliczy się z towarzystwem sprawcy, ale Ciebie to już nie będzie dotyczyć.
Co robić, gdy doszło do kolizji lub wypadku?
Kolizja i wypadek drogowy, choć podobne, mają inne kwalifikacje prawne oraz odmienne procedury postępowania. Z kolizją masz do czynienia, gdy nikt nie doznał poważnej krzywdy (takiej, której nie można wyleczyć w mniej niż siedem dni) ani nie zginął. Wówczas jesteś zobowiązany do natychmiastowego usunięcia pojazdów z drogi, by nie utrudniać ruchu innym. Spisz oświadczenie wraz ze sprawcą i weź jego dane (osobowe, samochodu, polisy i towarzystwa ubezpieczeniowego). Tyle wystarczy.
Z kolei po wypadku samochodowym zachowasz się zupełnie inaczej. Przede wszystkim zadzwoń na 112 – obecność policji i pogotowia jest konieczna. Jeśli jesteś w stanie pomóc komuś, kto znajduje się w złym stanie, zrób to. W żadnym razie nie przestawiaj samochodów, bo policja będzie musiała zebrać ślady i zrobić zdjęcia. Zatrzymaj świadków zdarzenia i poproś o poczekanie na służby celem złożenia oświadczenia.