W ówczesnych czasach pojawia się coraz więcej chorób. Zaburzenia dopadają ludzi niezależnie od wieku. Niektóre schorzenia nabywane są drogą genetyczną, inne spowodowane różnymi czynnikami zewnętrznymi. Choroby genetyczne mogą towarzyszyć człowiekowi od narodzin lub uaktywnić się dopiero w trakcie życia. Wiele chorób jest uleczalnych, a osoby poddające się leczeniu mogą całkowicie wrócić do zdrowia. Istnieją jednak także choroby, na które nadal nie ma leku, a całkowite wyleczenie ich jest niemożliwe. Wiele chorób, dzięki prawidłowemu leczeniu, można wyciszyć lub spowodować, że chorujący jest w stanie funkcjonować z daną dolegliwością.
Jedną z bardzo ciężkich chorób, która do tej pory jest nieuleczalna, jest mukowiscydoza. Co to jest mukowiscydoza i jak z nią żyć?
Mukowiscydoza to zaburzenie genetyczne wpływające w znacznym stopniu na układ oddechowy oraz prace przewodu pokarmowego. W organizmie chorego wytwarza się śluz, który uniemożliwia sprawne oddychanie oraz zaburza prawidłową pracę płuc. Zalegający śluz zatyka drogi oddechowe, oskrzela, oskrzeliki, blokuje przewody wyprowadzające z trzustki enzymy – aminokwasy niezbędne do trawienia, zatykają nasieniowody.
Walka z mukowiscydozą jest bardzo ciężka, a chorzy czują dyskomfort i trudności życiowe. Głównymi czynnościami kierowanymi na mukowiscydozę jest uciszenie choroby, łagodzenie objawów oraz doprowadzenie do jak najmniejszej gęstości produkowanej wydzieliny.
Głównymi sposobami walki z chorobą są codziennie inhalacje, szczepionki doustne, przyjmowanie cytokin, terapia genowa, działania mające na celu odklejanie się śluzu.

www.odzyskajdzien.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPodział liczb
Następny artykułPierwiastki chemiczne

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ