Kilka zmian w życiu może pomóc Ci odciążyć domowy budżet (przy okazji zwiększając oszczędności). Poznaj sposoby i zacznij działać!

Optymalizacja wydatków
Pierwszym krokiem który przybliży Cię do optymalizacji budżetu domowego jest planowanie, a dokładnie stworzenie listy – możesz zrobić robić to w następujący sposób. Weź kartkę i długopis, zapisz swoje miesięczne zarobki, wydatki stałe (czynsz, abonament itp.), wydatki zmienne (jedzenie, ubrania, różnego rodzaju naprawy), następnie odejmujesz od zarobków, wydatki stałe i wiesz ile możesz wydać na wydatki zmienne. To pozwoli Ci uświadomić Ci ile i na co wydajesz oraz pokaże obszary, które możesz „zoptymalizować”, dzięki temu zaoszczędzić. Pamiętaj, aby tę metodę aktualizować i modyfikować co pewien czas, aby dostosować budżet do zmieniających się czynników (większe wydatki lub dodatkowa premia).

Optymalizacja budżetu domowego
Kolejnym krokiem jest rozpisanie rzeczy, które potrzebujesz – np. zanim wyruszysz na zakupy spożywcze stwórz listę zakupów (przed tym zajrzyj do lodówki, spiżarni i szafek, aby sprawdzić co w nich masz). To samo zrób w przypadku środków chemicznych do domu – sprawdź co masz oraz czego potrzebujesz to pozwoli Ci zoptymalizować oraz odpowiedzieć na pytanie budżet domowy jak oszczędzać. Gdy wiesz już w jakiś sposób zaoszczędzić dzięki „optymalizacji” podczas zakupów, czas na kolejny element. Korzystanie z wody, prądu oraz gazu – i w tym przypadku warto coś zmienić po prostu zacznij oszczędzać: w przypadku wody (bierz prysznic zamiast kąpieli, zamotuj perlator czyli nasadkę na kran, postaw na wodooszczędną spłuczkę), w przypadku prąd (wyłączaj światło gdy go nie potrzebujesz, postaw na energooszczędne żarówki). Oszczędzanie energii to kolejny krok do optymalizacji.

Budżet domowy jak oszczędzać (inne rozwiązania)
Masz stare ubrania albo rzeczy których nie używasz? Zamiast wyrzucać wystaw je na aukcji dzięki temu zarobisz dodatkowe pieniądze. Kolejnym obszarem nad którym powinieneś się skupić jest samo kupowanie – postaw na zasadę mniej, ale wysokiej jakości – dzięki temu nie będziesz kupował rzeczy które po kilka miesiącach będziesz musiał wyrzucić – jakość = optymalizacja. Chcesz poznać inne sposoby dzięki którym zaoszczędzisz? Zajrzyj na blog o oszczędzaniu Finagoo http://finagoo.pl/zdrowie-i-zycie/oszczedzic-dzieki-optymalizacji/ i zacznij panować nad swoim domowym budżetem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ